Biküspit aort kapağı olan çocuklarda klinik izlemin değerlendirilmesi: Tek merkez deneyimi ile 15 yıla varan izlem, doğal seyir
Evaluation of the clinical course in children with bicuspid aortic valve: follow-UP UP to 15 years with A single center experience, natural history
- Tez No: 788421
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADIR BABAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve amaç: Biküspit aort kapağı (BAV), toplumun ortalama %1.3'ünü etkileyen, erkek ağırlıklı ve en sık rastlanan kalp kapak hastalığıdır. BAV etyolojisi kesin olarak aydınlatılamamış bir hastalıktır. BAV; aort darlığı, aort yetmezliği, aort dilatasyonu başta olmak üzere cerrahi müdahale gerektirebilen birçok komplikasyonla birlikte seyreredebilir. BAV hastalar arasında heterojen seyrin görüldüğü bir hastalıktır; BAV doğal seyri çocuk yaşta önemi aort darlığı olan hastalardan yaşlılık döneminde asemptomatik seyreden hastalara kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Yapılan bu çalışmada amaç; BAV tanısıyla izlenen çocuk ve genç erişkin hastalarda hastalığın doğal seyrinde etkisi olabilecek değişkenleri tespit etmektir. Yöntem: Nisan 2005-Ağustos 2022 tarihlerinde, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı'nda takip edilen BAV tanısıyla kaydedilmiş 0 ile 18 yaş arasındaki 252 hastanın transtorasik ekokardiyografi verisi çalışmada retrospektif olarak değerlendirildi. Konjenital aort patolojileri, geçirilmiş hastalıklara bağlı muhtemel aort patolojileri, önemli ek kardiyak hastalıklar ve genetik sendrom tanılı hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların cinsiyet, biküspit aort kapağı morfolojisi tipi, ilaç kullanımları, ek kardiyak hastalık varlığı, takip süreleri, hastaların aort anülüs, sinüs valsalva, sinotübüler bileşke ve çıkan aort çap ölçümlerinin vücut yüzey alanına göre standardize edilmiş Z skorları, planimetri ölçümleri, aort darlığı (AD) ve aort yetmezliği (AY) dereceleri, var ise aort dilatasyonu tipi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Bicuspid aortic valve (BAV) is the most common valvular heart disease that affects 1.3% of the population and it is seen predominantly in the male gender. The etiology of the disease is still unknown. BAV can occur accompanied by aortic stenosis, aortic regurgitation, aortic dilatation, and complications that may require surgical intervention. BAV is a disease with heterogeneous progress among patients; the natural course can vary from patients with aortic stenosis in childhood to asymptomatic patients in old age. The aim of this study is to determine the variables that may have an effect on the natural course of the disease in pediatric and young adult patients followed up with the diagnosis of BAV. Method: In this study, we retrospectively evaluated transthoracic echocardiography data of 252 patients between 0 and 18 years of age, with a diagnosis of BAV followed in Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Cardiology between April 2005 and August 2022. We excluded patients with congenital aortic pathologies, possible aortic pathologies due to previous diseases, significant additional cardiac diseases, and genetic syndromes. Patients' gender, bicuspid aortic valve morphology type, drug use, presence of additional cardiac disease, follow-up periods, Z scores standardized according to body surface area of the aortic annulus, sinus valsalva, sinotubular junction and ascending aortic diameter measurements, aortic valve planimetry, degree of aortic stenosis (AS) and aortic regurgitation (AR) and type of aortic dilatation were evaluated.