Çürük uzaklaştırma yöntemlerinin diş doku kaybı ve bağlanma üzerindeki rolü
The role of the caries removal techniques for volume loss and dentin bonding
- Tez No: 788434
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAĞTEKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amaçları; ICDAS II sisteminde skor artışı ile oluşan hacim kaybının metrik olarak hesaplanması, dental tarayıcıların karşılaştırılması, çürük uzaklaştırma yöntemleri sonrası meydana gelen hacim kaybının ve bağlanma dayanımının değerlendirilmesidir. Gere. ve Yöntem: Çalışmada ICDAS 3, 4 ve 5 skorlarında skorlarında çekilmiş molar dişler kullanılmıştır. Dişlerin üç boyutlu kayıtları Ineos x5, CEREC Primescan (Sirona, Bensheim, Almanya), itero Element 5D (AlignTechnology, ABD) ve Trios 4 (Trishape, Danimarka) tarayıcıları ile stl formatında alınmıştır. Çürük uzaklaştırma paslanmaz çelik rond, seramik frez, tungsten karbit frez & Biyoaktif cam ve Tungsten karbit frez & Alüminyum oksit olmak üzere dört farklı yöntemle yapıldıktan sonra sonra dişler ikinci kez taranmıştır. Görüntüler üç boyutlu modelleme programında (Meshmixer 3.5) çakıştırılarak hacim hesaplamaları yapılmıştır. Dişler kompozit materyal ile restore edildikten sonra mikrogerilim testi için hassas kesim cihazı ile örnek hazırlanmıştır. Hazırlanan örnekler Universal test cihazında mikrogerilim testine tabi tutulmuştur. İstatistiksel analizler; Shapiro-Wilk testi, tekrarlı varyans analizi, Dunn testi, Tukey HSD testi, İki Yönlü Robust Anova Testi, Friedman testi, Bonferroni düzeltmeli Z testi, sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC), Spearman's rho korelasyon katsayısı ve Pearson ki-kare testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aims of this study were to metrically calculate the volume loss with increasing score in the ICDAS II system, to compare dental scanners, and to evaluate the volume loss and bond strength after caries removal methods. Materials and Methods: Extracted molars with ICDAS scores of 3, 4 and 5 were used in the study. Three-dimensional data of the teeth were collected with Ineos x5, CEREC Primescan (Sirona, Bensheim, Germany), itero Element 5D (AlignTechnology, USA) and Trios 4 (Trishape, Denmark) scanners. Caries removal was performed by four different methods: conventional preparation with stainless steel rond, ceramic bur, tungsten carbide bur & bioactive glass powder and tungsten carbide bur & 29 µm Aluminum oxide powder, and then 2th data acqusition were made by scanners. The data were superimposed and volumetric calculations were made in a three-dimensional modeling program (Meshmixer 3.5). Following the restoration with composite material, 1 mm2 stick-shaped specimens were prepared with a precision cutting device for microtensile bond strength (µTBS) testing. All specimens subjected to µTBS test. Statistical analyses were performed using Shapiro-Wilk test, Generalized Linear Model, repeated variance analysis, Dunn's test, Tukey HSD test, Two-way Robust Anova Test, Friedman's test, Bonferroni corrected Z test, Intraclass Correlation Coefficient (ICC), Spearman's rho correlation coefficient, Pearson chi-square test.