Derece 1 kondrosarkom ve enkondrom ayırıcı tanısında periostin ve PEG10 biyobelirteçlerinin yeri
The role of periostin and PEG10 biomarkers in thediagnosis of degree 1 chondrosarcoma and enchondroma
  1. Tez No: 788454
  2. Yazar: FATMA KUTSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP SANCAR BARIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Kondrosarkom (KS), primer malign kemik tümörleri arasında osteosarkomdan sonra en sık görülen tümördür. Klasik, berrak hücreli, periosteal, mezenkimal ve dediferansiye olmak üzere beş alt gruba ayrılır. Bunlar arasında klasik KS %90 oranında görülür. Klasik KS histolojik olarak üç dereceye ayrılır. Histomorfolojik olarak derece 2 ve 3'ü tanımak nispeten daha kolayken derece 1 KS'nin enkondromdan tek başına histopatolojik olarak ayrımı genellikle zor ve bazen de imkânsızdır. Enkondrom, kemiğin benign bir tümörü olup tedavisi genellikle takip iken, derece 1 KS'nin tedavisi güvenli cerrahi sınırlar ile eksizyondur. Tedavi ve prognozları farklı olan iki tümörün literatürde güven ile ayrımını sağlayacak immünohistokimyasal bir belirteç mevcut değildir. Biz bu çalışma ile bölümümüzde son 16 yıl içinde derece 1 KS ve enkondrom tanısı almış olguların ayrımında periostin ve PEG10 immünohistokimyasal belirteçlerinin ayırıcı tanıdaki yeri değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: 2005-2021 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda enkondrom ve derece 1 KS tanısı almış tüm olgular çalışmaya dahil edildi. Olgulara ait hematoksilen-eozin kesitler yeniden değerlendirilerek tanılar teyit edildi. Değerlendirmede 2020 DSÖ sınıflaması esas alındı. Tamponlanmış nötral formalinde tespit edilmiş ve parafinde bloklanmış dokulardan 4 mikron kalınlığındaki kesitler pozitif şarjlı lamlara (Menzel, Superfrost Plus Slides) alındı. Deparafinize edilen kesitlere anti-periostin antikor (ABCAM/ab215199) ve anti-PEG 10 antikorları (ABCAM/ab215035) ile otomatik boyama cihazında (Ventana Benchmark LT) immünohistokimyasal boyama yapıldı. İstatistiksel değerlendirmeler bilgisayar ortamında SPSS programı ile yapıldı. Elde edilen veriler, literatür ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 91 enkondrom olgusunun 50'si kadın ve 41'i erkek; 27 derece 1 KS olgusunun 10'u kadın ve 17'si erkek idi. Enkondromda en sık yerleşim yeri el-falanks, derece 1 KS'de ise humerus idi. Takibi yapılan 34 enkondrom olgusunun sadece 1 tanesinde; 14 derece 1 KS olgusunun 4'ünde nüks izlendi. PEG10 ve periostin ile 91 adet enkonrom ve 27 adet derece 1 KS olgusuna yapılan immünohistokimyasal çalışmada boyanma izlenmedi. Sonuç: Preanalitik aşamada olabilecek teknik sorunların minimalize edilmesine ve analitik aşamada antijen kazanımı adına başvurulan çeşitli teknikler kullanılmasına rağmen immünohistokimyasal çalışmalarda enkondrom ya da derece 1 KS olgularında periostin ya da PEG10 ile boyanma izlenmedi. Bu aşamada en azından çalışmamızda kullanılan klonlar ile, periostin ve PEG10 antikorlarının enkondrom ve KS ayrımında yararlı olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Chondrosarcoma (CS) is the most common primary malignant bone tumor after osteosarcoma. It is divided into five subgroups as classic, clear cells, periosteal, mesenchymal and dedifferentiate. These include a conventional CS at a rate of 90 %. Conventional CS is divided into three degrees. Histomorphologically, it is relatively easier to dicern degree 2 and 3, while histopathological distinction of between degree 1 CS solely from the enchondroma is often difficult and sometimes impossible. Enchondroma is a benign tumor of the bone and its treatment is usually followed, whereas the treatment of grade 1 CS is excision with safe surgical margins. There is no immunhystochemical marker to safely distinguish between these two tumors with different treatment and prognosis. With this study, in the last 16 years, we have examined the place of periostin and PEG10 immunhistochemical markers in the distinction between cases diagnosed with degree 1 CS and enchondroma. Materials and Methods: All cases diagnosed with enchondroma and grade 1 CS in the Pathology Department of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between 2005 and 2021 were included in the study. Hematoxylin-eosin sections of the cases were re-evaluated and the diagnoses were confirmed. The evaluation was based on the 2020 WHO classification. Buffered neutral formalin fixed tissues were processed to obtain paraffin blocks and sections of 4 micron thickness were taken on positively charged slides (Menzel, Superfrost Plus Slides); secetions were deparaffinized, then anti-Periostin antibody (ABCAM/ab215199) and anti-PEG10 antibody (ABCAM/ab215035) with immunohistochemical staining was performed on a LT Ventana Benchmark device. Statistical evaluations were made with SPSS software. Results: 50 of the 91enchondroma cases included in the study are women and 41 are males; 27 degrees 1 CS cases are women and 17 are males. The most common location in enchondroma was hand-phalanx and for degree 1 CS humerus. Of the cases with fallow up information recurrence was observed in 1 of 34 enchondromas and 4 of 14 degree 1 CS cases. No staining was observed with either periostin nor PEG10 in any of the 91 enchondromas and 27 degree 1 CSs. Discussion and Conclusion: Despite controlling any pre-analytic technical problems and using different antigen retrieval protocols at the analytical stage, staining with periostin or PEG10 was not observed. At this stage, it was concluded that periostin and PEG10 antibodies were not beneficial in the distinction between enchondroma and CS, at least with the clones used.