Birinci ve ikinci-derece en yakın komşu etkileşmeli spin-1 Ising (Blume-Capel) modelin cellular automaton ile incelenmesi
Investigation of first-and second next-nearest-neighbour spin-1 Ising model on creutz cellular automaton
  1. Tez No: 155736
  2. Yazar: SEDA YETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
BİRİNCİ VE İKINCI-DERECE EN YAKIN KOMŞU ETKİLESMELI SPIN-1 ISING (BLUME-CAPEL) MODELİN CELLULAR AUTOMATON İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Seda YETİM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Bu çalışmada birinci ve ikinci derece en yakın komşu etkileşmeli iki boyutlu Spin-1 Ising (Blume-Capel) modelin kritik davranışı, Creutz Cellular Automaton algoritmasını temel alan bir algoritması kullanılarak incelenmiştir. Modelin kritik davranışını ortaya koymak amacı ile kendiliğinden mıknatıslanma, manyetik alınganlık, özısı ve korelasyon uzunluğu krtik ûs a, p, Y ve v değerleri sonlu örgü ölçekleme teorisi yardımı ile tespit edilmiştir. Hesaplamalar kenar uzunluğu L= 18, 36, 54, 72 ve 90 olan kare örgülerde periyodik sınır şartı kullanılarak -0,5
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF FIRST-AND SECOND NEXT-NEAREST- NEIGHBOUR SPIN 1 ISING MODEL ON CREUTZ CELLULAR AUTOMATON (M. Sc Thesis) Seda YETİM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDENCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT In this work, the two-dimensional spin-1 Ising model with nearest and next- nearest-neighbor interaction is simulated using cellular automaton algorithm which based on the Creutz cellular automaton. The order parameter, magnetic susceptibility, specific heat and correlation length critical exponents a, p, y and v are estimated within the framework of the finite-size-scaling theory. For the interval 0,5< J2 / Jt < 1 the calculations are carried out on square lattices LxL of linear dimension L=18, 36, 54, 72, and 90 with periodic boundary conditions. The model does not exhibit any universal behavior in the region of J2/Ji