Determinizm ve özgürlük bağlamında bağdaşırcı özgürlük anlayışı
Compatibilism in the context of determinism and freedom
- Tez No: 788482
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Determinizm ve özgür iradenin bir arada savunulması problematik bir konudur. Bu ikileme Tanrı'nın da dahil edilmesi meseleyi hem teolojik hem felsefi bir boyuta taşımaktadır. Tanrı'nın bilgisi, insan hürriyeti ve özgürlük problemi her zaman popülerliğini koruyan, felsefi ve teolojik tartışmalarda odak noktası haline gelen konulardır. Tanrı'nın bilgisi ile insanın özgürlüğünün bir arada işleyişinin imkanı tartışılmaktadır. Bunun mümkün oluşuna ya da uyumsuzluğuna dair her iki cihette de argümanlar geliştirilmiştir. Determinizm ve özgürlük kavramının uyumlu bir modelini savunan bağdaşırcı yaklaşım bu uyumu açık ve tutarlı bir şekilde açıkladığını iddia etmektedir. Teolojik determinizm ve bağdaşırcılık böyle bir ikilemin uyumu için çözüm önerileri sunmaktadır. Bağdaşırcı yaklaşımın farklı anlayışları ve bu anlayışlara yöneltilen eleştiriler bulunmaktadır. Paul Helm ise bağdaşırcı anlayışın John Calvin'in teolojisindeki yerini kendi yorumlarıyla izah etmektedir.
Özet (Çeviri)
Defending determinism and free will together is a problematic issue. The inclusion of God in this dilemma carries the issue to both a theological and a philosophical dimension. The knowledge of God, human freedom and the problem of freedom are topics that have always remained popular and have become the focus of philosophical and theological debates. The possibility of the coexistence of the knowledge of God and the freedom of man is discussed. Arguments have been advanced on both sides as to whether this is possible or not. The compatibilist approach, which advocates a coherent model of the concept of determinism and freedom, claims to explain this harmony clearly and consistently. Theological determinism and compatibilism offer solutions for the harmony of such a dilemma. There are different understandings of the compatibilist approach and criticisms directed to these understandings. Paul Helm, on the other hand, explains the place of compatibilist understanding in John Calvin's theology with his own interpretations.