Devlet arşivlerinde araştırma hizmetlerinin yapılandırılması
Structuring of archival services in national archives
  1. Tez No: 788481
  2. Yazar: EMEL SESİGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH RUKANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Archive, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Devlet arşivlerinde araştırma hizmetlerini konu alan çalışma ile devlet arşivlerinin araştırma hizmetlerinin standartlar ve mevzuat kapsamında gerçekleştirip gerçekleştirmediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunu yaparken yöneticiler, araştırmacılar ve danışma hizmeti veren arşivcilerin konuya ilişkin bakış açısının belirlenmesi, mevcut eksikliklerin tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Ayrıca, arşiv hizmetlerinde ileri, arşivcilik alanında önemli çalışmaları bulunan, farklı yönetim özellikleri gösteren, yabancı ülke arşivlerinden yedi devlet arşivi incelenmiş ve verdikleri hizmetler karşılaştırılmıştır. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yöntemi seçilmiş ve veri toplama yöntemi olarak görüşme tekniği kullanılarak, yarı yapılandırılmış sorular araştırmacılara, arşiv yöneticilerine ve arşivcilere sorulmuştur. Alınan yanıtlar içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler ışığında, araştırma hizmetleri mevcut arşivcilik standartları ve mevzuat çerçevesinde geliştirilmelidir sonucuna erişilmiştir. Ayrıca, danışma hizmeti, halkla ilişkiler, tanıtım ve eğitim, belge tarama sistemi (BETSİS), araştırmacı çalışmaları ve engellilere yönelik hizmetler geliştirilmesi gereken konular olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the study on research services in national archives, it was tried to determine whether the research services of the national archives were carried out within the scope of standards and regulation. In doing so, it is aimed to determine the perspective of managers, researchers and archivists who provide consultancy services, to identify existing deficiencies and to reveal solution suggestions. Moreover, seven national archives from foreign country archives with advanced archival and archival studies in archiving services, showing different management features, were examined and the services they provided were compared. Qualitative research method was selected as the research method and semi-structured questions were asked to researchers, archive managers and archivists by using interview technique as data collection method. The responses received were evaluated by making content analysis. In the light of the data acquired, it was concluded that research services should be developed within the framework of existing archiving standards and legislation. Furthermore, counselling service, public relations, promotion and training, document search system (BETSIS), researcher studies and services for people with disabilities have been identified as issues that need to be developed.