Hizmetiçi eğitim kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitim koçluğu programının Scrıven'ın bağımsız değerlendirme modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the educational coaching education program organized by the Ministry of National Education according to Scriven's independent evaluation model
- Tez No: 788507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BİLASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Eğitim, geçmişten günümüze insan topluluklarının ve toplumların kalkınması ve gelişebilmesi için en önemli unsurlardan biri olmuştur. Günümüzün hızlı değişen, dönüşüm geçiren ve küreselleşmiş dünyası göz önünde bulundurulduğunda eğitim daha büyük bir öneme sahip olmakta ve bu çerçevede eğitimin denetlenmesi, düzenlenmesi, verimliliğinin ve çıktılarının değerlendirilmesi öne çıkan kavramlar haline gelmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmetiçi eğitim kapsamında düzenlenen eğitim koçluğu eğitim programının Scriven'in Bağımsız Değerlendirme Modeline göre değerlendirildiği bu araştırma kapsamında nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji yöntemi kullanılmış 25 öğretmenden görüşme tekniği kullanılarak araştırma verileri toplanmıştır. Araştırma verileri toplanırken Scriven'in Bağımsız Değerlendirme Modeline uygun olarak, araştırmacının eğitim sürecine dâhil olmadığı bir ortamda, kurs amaçlarının sorgulanmadığı, sürecin ve süreçteki unsurların sorgulandığı sorular öğretmenlere yöneltilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde eğitim koçluğu hizmetiçi eğitim programının genel olarak katılımcıları memnun ettiği görülse de eğitim programının verimliliğini olumsuz yönde etkileyen bir takım unsurlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda eğitim programının öğretmenlere farklı ve yeni bir farkındalıklar yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Eğitimin öğretmenlerin kendilerini geliştirmesine imkân sağladığı görülmüştür. Eğitimin rehberlik becerilerini geliştirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Eğitimde kullanılan araçların yeterli ve etkili olması güçlü yönler olarak tespit edilmiştir. Eğitim koçluğunun zayıf yönü olarak, eğitim süresinin yetersiz olduğu ve uygulama yönünden eksik kaldığı, eğitim kaynaklarının güncel olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education has been one of the most important elements for the development and development of human communities and societies from past to present. Considering today's rapidly changing, transforming and globalized world, education has a greater importance, and within this framework, supervision, regulation, evaluation of efficiency and outputs of education are prominent concepts. Within the scope of this study, in which the educational coaching training course program organized by the Ministry of National Education was evaluated according to Scriven's Independent Evaluation Model, research data were collected from 25 participating teachers using the interview technique within the framework of qualitative research methods. While collecting the research data, in accordance with Scriven's Independent Evaluation Model, in an environment where the researcher was not involved in the education process, questions were asked to the participants in which the course objectives were not questioned, the process and the elements in the process were questioned. When the findings are examined, although it is seen that the training coaching course program generally pleases the participants, a number of factors that negatively affect the efficiency of the course have been discovered and these have been evaluated independently of the target. As a result of the research, it was concluded that the training program created a different and new awareness for teachers. It has been seen that this training allows teachers to develop themselves. The training has been shown to be effective in developing guidance skills; and the strengths of training were identified as being motivating and the tools used in training being adequate and effective. Weaknesses of training coaching have been identified as insufficient training time and lack of practice, and lack of up-to-date training resources.