Katılım bankaları açısından murâbaha finansmanı yönteminin faizsiz finans muhasebe standartları kapsamında muhasebeleştirilmesi
  1. Tez No: 788518
  2. Yazar: NESLİHAN ESASTÜRK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ABDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'de murabaha finansman yönteminin uygulama esaslarını Faizsiz Finans Muhasebe Standardı (FFMS) 28'e uygun olarak açıklamak, murabaha işlemine ilişkin örnek vaka ve muhasebe kayıtlarına yer vererek literatüre katkı sağlamaktır. Çalışmada, belirtilen amaç doğrultusunda birinci bölümde katılım bankacılığı açıklanmış ve katılım bankalarının fon kullandırma yöntemlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Faizsiz Finans Muhasebe Standardı (FFMS) 28“Murabaha ve Diğer Vadeli Satışlar”kapsamında murabaha işleminin muhasebeleştirme esasları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise bireysel ve kurumsal murabaha örnekleri ile birlikte standarda uygun muhasebe kayıtlarına yer verilmiştir. Çalışma sonuç ve öneriler bölümü ile tamamlanmıştır. Çalışma sonucuna göre murabahaya konu varlığın standart düzenlemesine uygun olarak“stok”hesap olarak muhasebeleştirilmesi ve stok kontrolünün katılım bankasınca sağlanması gerektiği tespitleri yapılmıştır. Ayrıca TMS/TFRS düzenlemelerinden farklı olarak FFMS 28'e göre murabaha işlemi bir“kredi”işlemi değil,“satış vaadi”olarak muhasebeleştirilmelidir. Bununla birlikte katılım bankalarına yönelik standarda uygun bir hesap planının hazırlanması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide the application principles of the murabaha financing method in Turkey in accordance with Interest-Free Financial Accounting Standard (FFMS 28), to contribute to the literature by including case studies and accounting records related to the murabaha transaction. In the study, first-hand participation banking was explained in line with the stated purpose, and the methods of using funds of participation banks were not mentioned. In the second part, accounting principles for murabaha transactions are explained within the scope of Interest-Free Financial Accounting Standard (FFMS) 28“Murabaha and Other Forward Sales”. In the third group, accounting records in accordance with the standard were included, along with examples of individual and corporate murabaha. The study was completed with the conclusion and recommendations section. According to the study data, it has been determined by the bank to limit the asset subject to murabaha as a“stock”account in accordance with the standard regulation, and to provide accounting and stock control. Unlike TMS/TFRS regulations, pursuant to FFMS 28, the murabaha transaction should be accounted for as a“promise to sell”, not a“credit”transaction. However, it would be beneficial to foresee a chart of accounts in accordance with the standard for participation banks.