Organ ve doku nakli bağlamında cezai sorumluluk
Criminal liability in the context of organ and tissue transplantation
  1. Tez No: 788519
  2. Yazar: ÖMER FARUK EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Organ ve doku nakli tıbbın gelişen imkânları ile son yıllarda sıklıkla kamuoyunun gündemine gelmektedir. Organ bağışçısı ve organ alıcısının vücut bütünlüğü üzerinde etkiler doğuran nakil sürecine dair hukuki esasların tespit edilmesi ile bu süreçte gerçekleşecek hukuka aykırı fiillerin ceza hukuku bakımından nasıl değerlendireceği önem arz etmektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde bireylerin bedeni üzerindeki tasarruf yetkisi ile bu yetkinin amaç ve konu bakımından sınırları incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde organ ve doku nakli sürecine dair kavramlar, organ ve doku naklinin tarihçesi ile organ ve doku nakli çeşitleri ele alınmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde organ ve doku nakli süreçlerine dair suçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organ and tissue transplantation have frequently been on the agenda of the public in recent years with the developing possibilities of medicine. It is important to determine the legal principles regarding the transplantation process that have effects on the body integrity of the organ donor and the organ recipient, and how to evaluate the illegal acts that will take place during this process in terms of criminal law. In the first part of our study, the power of disposition of individuals over their bodies and the limits of this authority in terms of purpose and subject are examined. In the second part of our study, concepts related to organ and tissue transplantation process, history of organ and tissue transplantation and organ and tissue transplantation types are discussed. In the third part of our study, crimes related to organ and tissue transplantation processes are examined.