Kamu görevlisinin kamu zararından doğan sorumluluğu
Public official's liability for public loss
  1. Tez No: 788536
  2. Yazar: MÜCAHİT GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kamu kaynakları, kamu hizmetlerinin sunulması için gereklidir. Bu yüzden kamu kaynaklarının kullanılmasına ilişkin kurallara uyulması tüm toplumu ilgilendirmektedir. Kamu görevlileri tarafından, kamu kaynaklarının mevzuata aykırı olarak kullanılması nedeniyle kamu kaynağı zarar görebilmektedir. Kamu görevlisinin kusuru ile kamu kaynağına zarar vermesi halinde, kamu görevlisinin mali sorumluluğu ortaya çıkmaktadır. Kamu görevlilerinin kamu hizmetlerini etkin, verimli ve mevzuata uygun sunmaları her zaman mümkün olmayabilir. Bazı acil durumlarda, kamu görevlilerinin en uygun çözümü, en uygun yöntemi araştırmaları beklenemez. Sağlık, güvenlik, itfaiye gibi kamu hizmetlerinde mümkün olan en kısa sürede hareket edilmesi gerekmektedir. Kamu görevlilerinin mevzuata aykırı hareket etmemek adına mevzuatı bilmeleri yetmeyebilir. Hangi kanunun hangi maddesinin uygulanacağının, yönetmeliklerin, mevzuattaki istisnaların bilinmesi ve açık olmayan mevzuat hükümlerinin doğru bir şekilde yorumlanması da gerekmektedir. Bu durumda bir kamu görevlisinin mevzuatı hangi düzeyde bilmesi gerektiği de ayrı bir tartışma konusudur. Mevzuatın açık hükmünün ihlal edilmesi, kamu yararı gayesi ile hareket edilmemesi gibi durumlarda kamu görevlisinin kusuru ve sorumluluğu konusunda kolayca bir sonuca varılabilir. Ancak, mevzuat hükmünün açık olmaması, konuyla ilgili çok sayıda hüküm bulunması, kamu görevlisinin eğitiminin yetersiz olması veya kamu hizmeti için kullanılan taşınırların elverişsiz olması gibi durumlarda kamu görevlisinin kusuru net bir şekilde ortaya konulamayabilir. Hatta kamu görevlisi ile idarenin, ortaya çıkan kamu zararından birlikte sorumluluğu bulunabilir. Bu çalışmada kamu görevlilerinin, mevzuata aykırı olarak kamu kaynağında artışa engel olmaları ve kamu kaynağının azalmasına sebebiyet vermeleri sonucu ortaya çıkan kamu zararı ve kamu görevlilerinin mali sorumluluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Public resources are necessary for the execution of public services. Therefore, compliance with the rules regarding the use of public resources concerns the whole society. Public resources may be damaged due to illegal use of public resources by public officials. In the event that the public official causes damage to the public resources through his fault, the financial responsibility of the public official arises. It may not always be possible for public officials to provide public services effectively, efficiently and in accordance with the legislation. In some emergencies, public officials cannot be expected to search for the most appropriate solution, the most appropriate method. It is necessary to act in the shortest possible time frame in public services such as health, security and fire brigade. It may not be enough for public officials to know the legislation in order not to act against the legislation. It is also necessary to know which article of the law will be applied, its regulations, exceptions and to interpret the unclear legislation provisions correctly. In this case, at what level a public official should know the legislation is another matter of discussion. In cases such as violating the explicit provision of the legislation and not acting for the public interest, a conclusion can be easily reached regarding the fault and responsibility of the public official. However, the fault of the public official may not be clearly demonstrated in cases where the provision of the legislation is not clear, there are many provisions on the subject, the education of the public official is insufficient or the tools used for public service are unsuitable. In fact, the public officer and the administration may have joint responsibility for the resulting public loss. In this study, the public loss and financial responsibility of public officials, which occur as a result of public officials preventing an increase in public resources and causing a decrease in public resources, are examined.