Elektronik pazarlama faaliyetlerinin tüketici güveni, ilgilenimi ve memnuniyeti üzerine etkisi: İzmir ili örneği
Effect of electronic marketing activities on consumer trust, interest and satisfaction: The case of İzmir
  1. Tez No: 788535
  2. Yazar: ÜMİT YAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Günümüz dünyasında işletmeler açısından elektronik pazarlama faaliyetleri, tüm pazarlama faaliyetleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Yeni ekonomi yaklaşımının bir parçası olarak kabul gören elektronik pazarlama faaliyetleri işletmelerin önemli bir pazarlama kanalı haline gelmektedir. Elektronik pazarlama faaliyetleri pek çok açıdan, hem işletmeler, hem de tüketiciler için çeşitli avantajlar oluşturmaktadır. Elektronik pazarlama, müşterilerle etkileşim kurmanın yeni yollarını geliştirdiği için yenilikçi bir faaliyet alanı sağlamaktadır. Tüketiciler ürünlere, satın alma durumlarına veya pazarlama iletişimlerine görece değişen derecelerde ilgilenim göstermektedir. Tüketici ilgilenimi, çeşit arayışı açısından farklı tutumlar ve davranışlara yol açmakta, bilgi arama, kapsamlı marka değerlendirmesi, fiyat ilgisi ve özellik değerlendirmesi gibi sonuçlar doğurmaktadır. Tüketici güveni genel müşteri memnuniyetini, tüketicilerle olan ilişkilerin gücünü, eğilimlerini ve mal veya hizmet satın alırken tüketici risklerini azaltma kabiliyetini belirleyen temel faktörlerden birisi olarak görülmektedir. Tüketici memnuniyeti, müşteri tarafında algılanan mal ve hizmet kalitesinin bir çıktısı olarak ele alınmakta ve tüketiciyle uzun vadeli bir ilişki kurmanın temel anahtarlarından birisi olarak gösterilmektedir. Bu bilgiler ışığında bu çalışma, hizmet işletmelerinin elektronik pazarlama faaliyetlerinin tüketici ilgilenimini, tüketici güveni ve tüketici memnuniyetine olan etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Çalışma bulguları, ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren hizmet işletmelerinin elektronik pazarlama faaliyetlerine yönelik tüketici algısının tüketici ilgilenimi, tüketici güveni ve tüketici memnuniyeti ile anlamlı ve aynı yönde ilişkilerin varlığını göstermiştir. Ayrıca hizmet işletmelerinin elektronik pazarlama faaliyetlerine yönelik tüketici algısının tüketici ilgilenimi, tüketici güveni ve tüketici memnuniyetini belirli oranlarda anlamlı bir şekilde ve olumlu yönde etkilediğine dair bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, electronic marketing activities have an important place among all marketing activities for businesses. Electronic marketing activities, which are accepted as a part of the new economy approach, are becoming an important marketing channel for businesses. In many ways, electronic marketing activities create various advantages for both businesses and consumers. Electronic marketing provides an innovative field of activity as it develops new ways of interacting with customers. Consumers show relatively varying degrees of interest in products, purchasing situations or marketing communications. Consumer involvement leads to different attitudes and behaviors in terms of variety seeking, resulting in information seeking, comprehensive brand evaluation, price interest, and feature evaluation. Consumer trust is seen as one of the key factors determining overall customer satisfaction, the strength of relationships with consumers, their trends, and the ability to reduce consumer risks when purchasing goods or services. Consumer satisfaction is considered as an output of the quality of goods and services perceived by the customer and is shown as one of the main keys to establishing a long-term relationship with the consumer. In the light of this information, this study is carried out to investigate the effects of electronic marketing activities of service companies on consumer interest, consumer trust and consumer satisfaction. The findings of the study showed that the consumer perception towards the electronic marketing activities of the service companies operating in the transportation sector has significant and the same relationship with consumer interest, consumer trust and consumer satisfaction. In addition, it has been found that the consumer perception of the electronic marketing activities of the service enterprises affect the consumer interest, consumer trust and consumer satisfaction in a meaningful and positive way at certain rates.