Hemşirelerin yetenek yönetimi ile iş motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between nurses' talent management and work motivation
  1. Tez No: 815911
  2. Yazar: SELİN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ŞEN OLGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Klasikleşen insan kaynakları yönetim sisteminin geride bırakılarak stratejik yönetim sistemine talebin arttığı günümüz kuruluşlarında insan kaynağı yönetiminde benimsenen en önemli sistem yetenek yönetimidir. Böylece işletmeler, kurum bağlılığının artması ve iş motivasyonunun sağlanması amacıyla yeteneğin keşfinden eğitim ve gelişimine kadar tüm süreçlerine dâhil olmuşlardır. Bu araştırma, hemşirelerin yetenek yönetimi ile iş motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel desende gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi Eylül – Aralık 2022 tarihleri arasında aynı vakfa bağlı özel ve vakıf üniversitesi hastanelerinde araştırmaya katılma kriterlerini karşılayan 241 hemşireden oluşmuştur. Sosyo-demografik bilgi formu, yetenek yönetimi ölçeği ve hemşire iş motivasyonu ölçeği veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Ortalama, standart sapma, frekans gibi tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile verilerin analizi ve Shapiro-Wilk Testi ile verilerin normallik dağılımı değerlendirilmiştir. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Kruskall-Wallis Testi ve Mann-Whitney U Testi, nicel veriler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla ise Spearman's korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada yetenek yönetimi ölçeği toplam puan ortalaması 3,28±0,95, hemşire iş motivasyonu ölçeği toplam puan ortalaması ise 63,27±10,32 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Talent management is the most important system in today's organizations, surpassing classical human resource management, as the demand for strategic management systems increases. Businesses have integrated talent management into all processes, promoting organizational commitment and job motivation. This research was conducted in a descriptive and cross-sectional design with the aim of examining the relationship between nurses' talent management and job motivation. The sample of the study consisted of 241 nurses who met the criteria for participating in the research at a private and foundation university hospital affiliated with the same foundation between September and December 2022. Socio-demographic information form, talent management scale, and nurse job motivation scale were used as data collection tools. Descriptive statistical methods such as mean, standard deviation, and frequency were used to analyze the data, and the normality distribution of the data was evaluated using the Shapiro-Wilk test. The Kruskall-Wallis test and Mann-Whitney U test were used for comparing quantitative data, and Spearman's correlation analysis was used to determine the relationship between quantitative variables. The average total score of the talent management scale was found to be 3.28±0.95, and the average total score of the nurse job motivation scale was 63.27±10.32.