Entegre lojistik destek kapsamında yedek parça envanteri belirleme problemine bir model önerisi
A model proposal for the spare parts inventory determination problem within the scope of integrated logistics support
  1. Tez No: 788561
  2. Yazar: SERHAT ŞİVETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hızla gelişen teknoloji ve değişen siyasi – ekonomik konjektüreller, askeri orduların yapısını ve savaş stratejilerini etkilemektedir. Yaşanan değişimler ordu yapılarının kullanılabilirlik, bakım yapılabilirlik, güvenilirlik unsurlarını etkilemektedir. Değişimin sonuçları entegre lojistik destek kapsamında ele alınmakta ve yedek parça ihtiyacı belirlenme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma literatürde yer alan envanter planlama yöntemlerinin askeri sistemlere tam olarak entegre edilememesi sebebiyle gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, güvenilirlik yaklaşımları ile muhtemel oluşabilecek arızaların tahmin edilme durumu göz önünde bulundurularak, arızaların giderilmesi için gerekli yedek parçaların envanter yönetimi problemi için yaklaşık karar tahmin modeli önerilmektedir. Oluşturulan model, arızalı parçaların kesin olarak bilenememesi ve tamir edilemeyecek derecede arızalanacak parçaların hangi sıklıkla oluşacağının belirlenememesi sebebiyle, yaklaşık karar tahmin modeli olarak sunulmaktadır. Ele alınan problemde, arızalı araçların tekrar faal hala getirilebilmesi için, arızalı parçanın onarım veya yenisi ile değiştirme kararı alınmaktadır. Model, entegre lojistik destek ile ilgili kısıtlamaları karşılarken, kullanılabilirlik ve cezai yaptırım parametreleri ile minimum maliyeti yaklaşık olarak öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapidly developing technology and changing political-economic conjunctures significantly affect the structure and war strategies of military armies. Experienced changes affect the usability, maintainability, reliability of army structures. The results of the change are handled within the scope of integrated logistics support and appear as a method of determining the spare part requirement. This study was carried out because of the inventory planning methods in the literature could not be fully integrated into military systems. In this study, an approximate decision estimation model is proposed for the inventory management problem of the required spare parts to eliminate the breakdowns, considering the reliability approaches and the determination of possible future failures. The model is presented as an approximate decision estimation model since the damaged parts cannot be determined precisely and the frequency of the irreparably damaged parts cannot be known. In the discussed problem, a decision is made to repair the damaged part or replace it with a new one, in order to bring the defective vehicles back into operation. While the Mathematical Model meets the constraints of integrated logistics support, it aims approximate minimum cost with the parameters of availability and penalty cost.