Mühendislik siparişi üzerine üretimde malzeme ihtiyaç planlaması ve savunma sanayii uygulama örneği
Material requirements planning and defense industry application example in make-to-engineering order production
  1. Tez No: 788560
  2. Yazar: YEŞİM NAZ AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küreselleşme ile birlikte artan rekabet ortamında müşteri taleplerini ucuz, hızlı ve kaliteli bir şekilde karşılayabilmek firmalar için önemli bir durum haline gelmiştir. Firmaların müşteri taleplerine hızlı uyum sağlayabilmeleri üretimde; esneklik, kalite ve maliyet etkinliklerini artırmalarıyla mümkün olacaktır. Mühendislik siparişi üzerine üretim stratejisini benimseyen firmalarda üretim operasyonlarının verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak doğru planlama oluşturmaktan geçmektedir. Malzeme ihtiyaç planlaması (MİP) üretim operasyonlarının etkin bir şekilde yürütülmesini sağlayan bilgisayar destekli uygulamalara verilen isimdir. Mühendislik siparişi üzerine üretim yapan Savunma Sanayii firmalarında MİP sistem kullanımına gereken önemin verilmediği fark edilmiştir. Bu çalışma ile mühendislik siparişi üzerine üretim faaliyetleri yürüten Savunma Sanayii firmalarında güncel sistem durumu örnekleri üzerinden malzeme ihtiyaç planlama sisteminin kullanımının önemi açıklanmıştır. Yapılan literatür taramasının ardından uygulama örneği gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the increasingly competitive environment created by globalization, being able to meet customer demands in a cheap, fast, and quality way has become a vital situation for companies. It will be possible for companies to quickly adapt to customer requirements in production; by increasing their flexibility, quality, and cost-effectiveness. In companies that adopt the production strategy based on the engineering order, it is necessary to make sure that production operations work efficiently. Materials Requirement Planning (MRP) is the name given to computer-supported applications that enable the effective execution of production operations. The importance of using the MRP system in the defense industry firms that manufacture the engineering order was not noticed. This study and the importance of using the material needs planning system through the current system state examples in defense industry firms conducting production activities on the order of engineers have been explained. After the literature examination, an example of an application was carried out.