2000'li yıllarda İstanbul'un siyasal ve sembolik dönüşümü: Beyoğlu örneği
Istanbul's political and symbolic transformation in the 2000s: The case of Beyoğlu
- Tez No: 788568
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ZEYNEP SUDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) iktidarda olduğu dönemde kent politikalarının yansıması olarak Beyoğlu'nda gerçekleşen dönüşümün nedenleri, amaçları ve sonuçları tartışılmaktadır. Neoliberal dönemle birlikte kentlerin artan önemi bu dönüşümün esas dinamiğini oluşturmakla birlikte Beyoğlu'ndaki dönüşümde bundan fazlasının gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bu nedenle çalışmada Beyoğlu'nun dönüşümü kentsel ve sembolik olarak iki ayrı düzlemde incelenerek açıklanmaya çalışılmış bu sürecin anlaşılabilmesi için tarihsel olarak bölgenin geçirdiği dönüşüm de ele alınmıştır. Beyoğlu'nda kentsel dönüşüm 1980'li yıllarda uygulamaya konulan neoliberal politikaların 2000'li yıllarda AKP iktidarı döneminde de devam ettirilmesi doğrultusunda gerçekleşmiştir. Bununla birlikte AKP'nin daha önceki dönemden farklı bir kimlik olarak oluşturmaya çalıştığı Yeni Osmanlıcı politikalar doğrultusunda İstanbul'da ve daha özelde Beyoğlu'nda sembolik bir dönüşüm de yaşandığı örnekler üzerinden açıklanmıştır. Beyoğlu'nun sembolik ve kentsel açıdan yaşadığı bu dönüşümün arkasında yatan temel dinamikler açıklanarak İstanbul'un kentsel ve siyasal dönüşümü tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reasons, aims and consequences of the transformation that took place in Beyoğlu as a reflection of the urban policies during the period when the Justice and Development Party (AKP) was in power are discussed. While the increasing importance of cities with the neoliberal period constitutes the main dynamic of this transformation, it has been determined that more than this has taken place in the transformation in Beyoğlu. For this reason, in the study, the transformation of Beyoğlu was tried to be explained by examining it in two different perspectives as urban and symbolic, and in order to comprehend this process, the transformation of the region was discussed historically. The urban transformation in Beyoğlu was implemented during the AKP government in the 2000s in line with the continuation of the neoliberal policies put into practice in the 1980s. In addition, it is explained through examples that a symbolic transformation took place in Istanbul and more specifically in Beyoğlu, in line with the Neo-Ottomanist policies that AKP tried to create as a different identity from the previous period. The urban and political transformation of Istanbul is discussed by explaining the basic dynamics behind this transformation that Beyoğlu experienced symbolically and urbanly.