Aktif spor hayatına ara veren sporcularda geri dönüşlerde yaşanan sorunlar
Problems experienced in returning of athletes WHO take a break from active sports life
  1. Tez No: 788595
  2. Yazar: YAŞAR TAHA PİŞKİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmada aktif spor hayatını bırakan kişilerin spor dışında ne tür sorunlar yaşadıkları, çözüm noktasında neler yaptıkları, spora tekrar dönmeye karar verdiklerinde kendilerini en çok zorlayan şeylerin neler olduğunu ve uyum sürecinde neler yaşadıklarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada nitel araştırma modeli benimsenmiştir. Model içerisinden de fenomenolojik (olgu bilim) deseni tercih edilmiştir. Araştırma grubu 4 amatör ve 11 profesyonel olarak spor yapmış toplam 15 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemine başvurulmuştur. Çalışmada veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme yapılmış ve görüşme kapsamında da 8 Adet soru sorulmuştur. Araştırmacı tarafından kayıt altına alınan görüşme ait ses dosyaları yazılı ortama aktarılmıştır. Araştırmada yer alan sporcular kişisel bilgileri anlaşılmayacak şeklinde kodlanmıştır. Yazıya aktarılan görüşmeler betimsel ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde çalışmamızda yer alan sporcular, tekrar branşlarına başlarken kas kaybı ve kas rahatsızlıklarını, sık sık sakatlanma, odaklanma, kondisyon ve takıma adaptasyon sorunu, ilgisizlik ve kilo artışı gibi problemler yaşadıkları saptanmıştır. Takımlarına tekrar adapte olabilmek için erkenden antrenman sahasında bulup takım antrenmanlarına katılmanın yanı sıra bireysel antrenmanlarla birlikte mental antrenman yaparak moral ve motivasyonlarını yüksek tutmaya çalıştıkları görülmektedir. Ayrıca spor yapmadıkları dönemler de ise sağlıksız beslenme ve kilo alma, düzensiz yaşam ve ekonomik sorunlar, mutsuzluk ve boşluğa düşme hissi, psikolojik birtakım sorunlar, disiplin ve özgüven sorunu yaşamaktadırlar. Spora dönüşün sosyal hayatlarına yansımalarına ilişkin sporcuların bir kısmının çevrenin bakış açısında olumlu değişimler, disiplinli yaşam, özgüven artışı, fiziksel ve mental iyi oluş, olumlu sosyal hayat, sevilen sporcu kimliği, saygınlık, farklı kişilerle tanışma, takım içi iletişim ve özgüven artışı gibi olumlu, bir kısmının ise boşluğa düşme hissi yaşadıklarını, sağlıksız hissettiklerini, mutsuzluk olduklarını, dengesiz beslenip düzensiz uyduklarını, sosyal çevrelerinin değiştiğin ve kötü alışkanlıklar edindikleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, aktif spor yaşamına ara veren sporcuların tekrar aktif spor hayatlarına döndüklerinde birtakım sorunlar yaşadıkları ve bunları çözmek için büyük bir gayret içerisinde oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to determine what kind of problems people who quit their active sports life experience outside of sports, what they do at the solution point, what the most challenging things are when they decide to return to sports, and what they experience during the adaptation process. Qualitative research model was adopted in the study. Among the model, phenomenological (phenomenological) design was preferred. The research group consists of a total of 15 participants, 4 amateur and 11 professional. Maximum diversity sampling method was used to determine the participants. In the study, semi-structured interviews were conducted to collect data and 8 questions were asked within the scope of the interview. The audio files of the interview recorded by the researcher were transferred to the written media. The personal information of the athletes included in the study was coded as incomprehensible. The interviews that were transcribed were analyzed using descriptive and content analysis methods. As a result of the findings, it was determined that the athletes in our study experienced muscle loss and muscle disorders, frequent injuries, problems of focusing, conditioning and adaptation to the team, apathy and weight gain when starting their branches again. In order to adapt to their team again, it is seen that they try to keep their morale and motivation high by finding them in the training field early and participating in team trainings, as well as mental training with individual trainings. In addition, when they do not do sports, they experience unhealthy diet and weight gain, irregular life and economic problems, feelings of unhappiness and emptiness, psychological problems, discipline and self-confidence problems. Regarding the reflections of returning to sports on their social lives, some of the athletes have positive changes in the perspective of the environment, disciplined life, increase in self-confidence, physical and mental well-being, positive social life, popular athlete identity, prestige, meeting different people, in-team communication and increase in self-confidence. It has been determined that some of them experience the feeling of falling into a void, feel unhealthy, unhappiness, eat unbalanced and sleep irregularly, their social environment has changed and they have acquired bad habits. As a result, it is seen that the athletes who take a break from their active sports life experience some problems when they return to their active sports life and they make a great effort to solve them.