Tehlikeli kimyasallarda yangın
Fire at hazardous chemicals
  1. Tez No: 788606
  2. Yazar: KORHAN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mühendislik Bilimleri, Public Health, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yazının icadı ve kitabın basımı ile artık bilgi birikimi sonraki nesillere aktarılabilir hale gelmiştir. İnsanlar geçmiş tecrübelerden faydalanıp aynı hataları yapmayarak; daha az zaman, enerji ve kaynak harcayarak daha ileri gitmeyi başarmıştırlar. Geçmiş bizlere nasıl hayatta kalacağımızı, mevcut hayatımızın rutinlerini nasıl şekillendireceğimizi anlatmıştır. Konumuzla ilgili örnekleme yapmak gerekirse İş hayatımızda kullandığımız yöntemler hep en kolay ve en güvenli şekilde oluşmuştur. Güvenli çalışma yöntemini benimsemeyen işçiler ve işletmeler büyük kazalar yaşayarak geri kalan herkes için örnek oluşturmuştur. Bu talepleri karşılamak amacıyla sanayileşme Dünyada ve ülkemizde de artarak önem kazanmaktadır. Sanayileşmenin bize sağladığı yararlarının yanı sıra çevrede olduğu kadar iş sağlığı ve güvenliği açısından da yarattığı olumsuzluklar göz ardı edilemez. Tehlikeli kimyasal maddelerin sanayii içerisindeki yeri ne kadar tartışılmaz ise, iş sağlığı ve güvenliği açısından tehlikeleri de o kadar önemli boyutlardadır. Bu tezde tehlikeli kimyasallarda yangın ele alınmıştır. Unutulmamalıdır ki bu tip kuralların tamamı KAN ile yazılmış hiçbir kural keyfi eklenmemiştir. Amacımız iş hayatımızda yaptığımız hatalar özel hayatımıza engel olmamasıdır. Pandemi döneminde olduğumuz için bu konuda bir şeyler eklemek gerektiğini düşünerek bu eklemeyi yapıyorum; Tüm çalışanların öğrenebileceği, anlayabileceği bir modelle, salgın hastalık döneminde çalışanlarımızın en mantıklı ve doğru yol ile çalışırken salgından korunması gerekmektedir. Bu koruma yönteminin standartlaşması ve mevcut üretimin güvenli şekilde devam etmesi amaçlanmalıdır. Güvenlik kültürünün çalışma hayatından başlayarak sosyal hayata geçişi gözlemlenmektedir. Özelikle kişisel koruyucu donanımın (maske vb.) hayatın her anında koruyucu unsur olduğu anlatılmıştır. vi Tarihte çok daha ölümcül salgınlar yaşanmıştır. Örneğin veba yada İspanyol gribi verilebilir. Günümüzde hem hastalığın daha az ölümcül olması hem de bilgiye çok daha hızlı ulaşılabilen bir çağda yaşadığımız için şanslı olduğumuzu düşünmekteyim. Çünkü doğru tanı, doğru bilgiye çok hızlı ulaşabilmekteyiz . Bu avantaj zaman zaman yanlış bilgi veya kasıtlı olarak toplumlara kaos çağrısı ile korku pompalanmasına neden olmakla birlikte tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz bir ortam ve öğrenme aracıda sunmaktadır. Bizlere düsen tedbirli olmak, doğru bilgiye ulaşmayı ve kullanmayı öğrenmektir.
Özet (Çeviri)
Parallel to the development of technology and science, people's needs and demands are increasing day by day. In order to meet these demands, industrialization has gained increasing importance in the world and in our country. In addition to the benefits that the industrialists have provided us, the negativities created by the environment in terms of work health and safety can not be ignored. If the place of dangerous chemical substances in the industry is indisputable, the dangers in terms of occupational health and safety are also important. In this case, the fire was dealt with in dangerous chemicals.