İş sağlığı ve güvenliği açısından kimyasal risk etmenleri ve yangın güvenliği
Chemical risk factors and fire safety in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 966240
  2. Yazar: AYTÜL SANAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsanlar yaşantıları boyunca sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı yaşam sürdürebilecekleri güvenli ortamlarda bulunmak isterler. Özellikle çalışan insanların yaşantılarının büyük bir bölümünü geçirdikleri işyerlerinin sağlıklı ve tehlikelere karşı güvenli olması, insanların yaşam kalitesini arttıran en önemli unsurlardandır. Çalışan insanlar; işyeri ortamı, yaptıkları işin içeriği, yaptığı işin tanımına ve kapsamına göre işyerlerinde bulundukları süre boyunca Kimyasal, Fiziksel, Biyolojik, Psikososyal ve Ergonomik Risklerle karşı karşıya gelmektedirler. Bu çalışmada çalışanların sağlık ve güvenliğini etkileyen önemli risk etmenlerinden biri olan Kimyasal Riskler mercek altına alınmıştır. Kimyasal maddelerin yapıları ve özellikleri itibari ile kimyasal madde bulunan ve kimyasallarla çalışılan ortamlarda iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınması son derece önemlidir. Çalışma kapsamında kimyasallarla ilgili; etkileri, vücuda bulaşma yolları, tehlikeli kimyasalların sınıflandırılmaları, depolanması, etiketlenmesi, bertaraf yöntemleri, yangın, yangın sınıfları ve yangın güvenliği hakkında bilgi verilirken, bu bilgiler doğrultusunda işyerlerinde sağlık ve güvenlik koşullarının sağlanabilmesi için somut öneriler geliştirilmiştir. Bulgular, kimyasal reaksiyonlar ve maruziyetler kadar, kimyasallarla çalışırken ortaya çıkan yangın tehlikesinin de çalışan sağlığı üzerinde belirleyici olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, teknik önlemlerin yanı sıra farkındalık, duyarlılık ve düzenli eğitim programlarının hayata geçirilmesi elzemdir. Çalışma, ilköğretimden üniversiteye tüm eğitim kademelerinde“Yangın ve Yangın Güvenliği”dersinin müfredata entegre edilmesinin, toplumsal düzeyde sürdürülebilir bir güvenlik kültürü oluşturulmasına anlamlı katkı sağlayacağını vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
Throughout their lives, people seek environments that allow them to remain healthy and to sustain that health in safe conditions. For workers in particular—who spend a substantial portion of their lives at the workplace—the provision of healthy, hazard free work settings is a primary determinant of overall quality of life. Depending on the work environment, the nature of the tasks performed, and the scope of the job, employees are continuously exposed to chemical, physical, biological, psychosocial, and ergonomic risks. This study focuses on chemical risks, one of the key factors affecting worker health and safety. Owing to their intrinsic structures and properties, the presence and use of chemicals at the workplace make robust occupational health and safety (OHS) measures imperative. Accordingly, the research reviews current knowledge on the health effects of chemicals, their routes of entry into the body, the classification of hazardous substances, as well as best practices for storage, labelling, disposal, fire types, and fire safety. Based on these findings, concrete recommendations have been developed to improve health and safety conditions in the workplace. Results indicate that, in addition to chemical reactions and exposures, fire hazards associated with working with chemicals constitute a critical determinant of worker well being. Consequently, beyond technical precautions, heightened awareness, sensitivity, and continuous training programs are indispensable. The study further argues that incorporating a compulsory course titled“Fire and Fire Safety”into the curriculum from primary school through university would make a meaningful contribution to fostering a sustainable safety culture across society.