Sebepsiz zenginleşmeye uygulanacak hukuk
The applicable law on unjust enrichment
  1. Tez No: 788611
  2. Yazar: FARUK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN BAHADIR ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 571
Özet
Sebepsiz zenginleşme taleplerinde uygulanacak hukuka ilişkin yaklaşımlar bazı yabancı araştırmaların konusunu oluşturmuştur. Buna karşılık, bu konunun tarihsel gelişimi ve tartışmaları Türk akademik çalışmalarında detaylı olarak tartışılmamıştır. Bu yüzden, bu tezimizde sebepsiz zenginleşmeye uygulanacak hukuk konusunu ele almayı amaçlandı. Maddi hukukta sebepsiz zenginleşme farklı hukuk sistemlerinde farklı olarak yorumlandığından ötürü, bağlama konusu olarak sebepsiz zenginleşmenin nasıl vasıflandırılması gerektiğinin tespit edilmesi çok önemlidir. Bağlama noktası olarak lex causae condictionis'in uygulama alanı, bu bağlantı noktasının tarihsel sürecinde çok tartışmalıdır. Bu yüzden bu bağlama noktasının uygulama alanı, taraf menfaatlerinin korunabilmesi ve milletlerarası özel hakkaniyetinin sağlanabilmesi amacıyla tespit etmeye çalışıldı. Üç veya daha fazla köşeli hukuki ilişkilerde sebepsiz zenginleşmeye uygulanacak hukuk (örneğin üçüncü kişi yararına sözleşmeler) da bir başka önemli konudur. Bu ilişkilerde, birden çok hukuki ilişkinin söz konusu olmasından dolayı, üç veya daha fazla köşeli hukuki ilişkilerdeki farklı tarafların aralarındaki sebepsiz zenginleşme taleplerine uygulanacak hukuku tespit etmek çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The approaches to the the applicable law on unjust enrichment claims are subject to some foreign researches. In contrast, the historical development and disputes of this subject were not discussed in detail in Turkish academic works. Hence, it is aimed to discuss the subject of the applicable law on unjust enrichment in this thesis. As the unjust enrichment in substantive law is interpreted differently in different law systems, it is very important to determine how to characterize the unjust enrichment as a connecting subject in Turkish conflict of laws law. The scope of the connecting factor lex causae condcitionis, is very disputed throughout its history. Therefore it is aimed to determine the scope of this connecting factor for the protection of party interests and providing international private law equity. The applicable law on unjust enrichment claims arising out of multi-party constellations (like contract fo the benefit of a third party) is also another important subject. As there are more than one legal relation in multi-party constellations, it is very important to determine the applicable law of unjust enrichment claims between the different parties of the muti-party constellations.