Subkutan leptin uygulanan gebe farelerin erkek yavrularında sperm canlılığı ve motilitesinin araştırılması
Investigation of sperm vitality and mortility in male PUP of pregnant mice receiving subcutaneous leptin
  1. Tez No: 788610
  2. Yazar: HÜMEYRA ÇEBİ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÇAĞRI ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Erkek infertilitesi, erkeğin doğal yoldan baba olmaması durumudur. Erkek infertilitesi iki karakteristiğe sahiptir; sperm yetersizliği ve morfolojik anomalilerdir. Leptin sağlıklı üreme işlevi için gerekli olmakla beraber; fazla miktarda leptin erkek üreme sistemi üzerinde zararlı etkileri olabilmektedir. Bu tez çalışmasında gebelik sırasında annelerine deri altına leptin enjeksiyonu yapılan 10 haftalık Balb-C farelerinin erkek yavrularının ağırlık, sperm morfolojisi ve sperm motilitesindeki farklılıkların infertilite ile ilişkili olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Leptin tedavisinin ikinci nesil farelerde erkeklerin ağırlığı, sperm morfolojisi ve hareketliliği üzerindeki etkileri incelendi. 12 haftalık Balb-C farelere gebelik oluşturulduktan sonra, subkutan leptin enjeksiyonu uygulanan grup deney grubu olarak tasarlandı. Subkutan distile su enjeksiyonu uygulanan grup kontrol grubu olarak tasarlandı. İkinci jenerasyon 10 haftalık erkek Balb-C farelerin epididimisleri çıkartılıp, elde edilen sperm örnekleri kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Sperm morfolojisini belirlemek için, Spermac ile boyanan sperm örnekleri ışık mikroskopunda 100X'lik büyütme oranında sperm sayımı yapıldı. Sperm motilitesini belirlemek için, makler kamerası kullanılarak 40X'lik büyütme oranında hareketli ve hareketsiz spermlerin sayımı yapıldı. Kontrol grubu ile deney grubunun kiloları değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Male infertility is the condition of a man not being a natural father. Male infertility has two characteristics: sperm deficiency and morphological anomalies. Although leptin is necessary for healthy reproductive function; Excessive amounts of leptin can have harmful effects on the male reproductive system. In this thesis, it was aimed to determine whether the differences in weight, sperm morphology and motility of male offspring of 10-week-old Balb-C mice whose mothers were injected with subcutaneous leptin during pregnancy are associated with infertility. The effects of leptin treatment on the weight, sperm morphology and motility of males in the second generation of mice were examined. After establishing a pregnancy in 12-week-old Balb-C mice, the group that received subcutaneous leptin injection was designed as the experimental group. The group that received subcutaneous distilled water injection was designed as the control group. Epididymis of second generation 10-week-old male Balb-C mice were removed and the sperm samples obtained were compared with the control group. To determine the sperm morphology, sperm counts were performed on the sperm samples stained with Spermac at 100X magnification under a light microscope. To determine sperm motility, motile and immobile sperm counts were made using a Makler camera at 40X magnification. When the weights of the control and experimental groups were evaluated, no significant difference was observed between the groups (p>0.05).