Mıyokard enfarktüsü geçirmiş bireylerin spirütüel iyi oluş ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of the relationship between spiritual well-being and hopelessness levels of individuals with myocardial infarction
  1. Tez No: 788623
  2. Yazar: SEHER EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu araştırma miyokard enfarktüsü geçirmiş bireylerin spiritüel iyi oluş ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte gerçekleştirilen araştırmanınevrenini Ağrı ilindeki Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi koroner yoğun bakım ünitesi ve kardiyoloji servisindeki miyokard enfarktüsü geçirmiş ve anjiyo olmuş hastalar oluşturdu. Örneklemi ise Aralık 2022-Şubat 2023 tarihleri arasındamiyokard enfarktüsü geçirmiş ve anjiyo olmuş 151 hasta oluşturdu. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Spiritüel İyi Oluş Ölçeği”ve“Beck Umutsuzluk Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesi frekans, yüzde, Bağımsız Gruplarda t Testi, Mann Whitney U Testi, OneWayAnova, Kruskall Wallis ve spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to examine the relationship between spiritual well-being and hopelessness levels in individuals with myocardial infarction. Material and Method: The population of the descriptive and correlation-seeking study consisted of patients who had myocardial infarction and had angiography in the coronary intensive care unit and cardiology service of Ağrı Training and Research Hospital in Ağrı. The sample consisted of 151 patients who had myocardial infarction and angiography between December 2022 and February 2023. Research data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Spiritual Well-Being Scale”and“Beck Hopelessness Scale”. Frequency, percentage, Independent Groups t Test, Mann Whitney U Test, One Way Anova, Kruskall Wallis and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. Results: It was determined that the“Spiritual Well-Being Scale”was 126.25±12.35,“Transcendence”was 70.60±5.53,“Harmony with Nature”was 30.52±4.32, and“Anomie”was 16.87±5.51. It was determined that“Beck Hopelessness Scale”was 5.70±3.41,“Emotions”was 0.70±1.14,“Loss of Motivation”was 2.89±1.35,“Expectations”were 1.73±1.29.