Miyokard infarktüsü sonrası hastalarda spiritüel iyi oluşun, travma sonrası büyümenin ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Examination of spiritual well-being, posttraumatic growth and quality of life in post-myocardial infarction patients
- Tez No: 913848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFÜNAZ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, miyokard infarktüsü geçirmiş olan hastalarda spiritüel iyi oluşun, travma sonrası büyümenin ve yaşam kalitesinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu araştırma İstanbul'da bulunan bir Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 25.09.2023-20.04.2024 tarihleri arasında kardiyoloji polikliniğine başvuran ve kardiyoloji servislerinde yatmakta olan 120 hasta üzerinde yapılmıştır. Araştırmada Hasta Bilgi Formu, Manevi İyi Oluş Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme Envanteri ve Kalp Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada sosyodemografik özellikler incelendiğinde %78,3 ile çoğunluğu erkeklerin oluşturduğu, bireylerin %46,7'sinin emekli, %64,2'sinin çalışmadığı, %92,5'nin ilde yaşadığı, %67,5'inin sigara içmediği, %76,7'sinin fiziksel aktivite yapmadığı görülmüştür. MI geçiren hastaların %74,2'sinin kronik hastalığı olduğu, %86,7'sinin ilaç tedavisine iyi uyum gösterdiği, %71,9'unun ise hipertansiyon hastası olduğu görülmüştür. Hastaların orta düzeyde bir manevi iyi oluşa, düşük bir travma sonrası büyüme düzeyine, düşük seviyede kalp yaşam kalitesine sahip oldukları görülmektedir. Kalp yaşam kalitesi arttığında travma sonrası büyümenin azaldığı, manevi iyi oluşun ise arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate spiritual well-being, post-traumatic growth and quality of life in patients with myocardial infarction. This descriptive and cross-sectional study was conducted on 120 patients who applied to the cardiology outpatient clinic and were hospitalized in the cardiology wards in a Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital in Istanbul between September 25, 2023 and April 20, 2024. The Patient Information Form, Spiritual Well-being Scale, Post-traumatic Growth Inventory and Cardiac Quality of Life Scale were used in the study. When the sociodemographic characteristics were examined in the study, it was seen that the majority (78.3%) were male, 46.7% of the individuals were retired, 64.2% were unemployed, 92.5% lived in the city, 67.5% did not smoke, and 76.7% did not do physical activity. It was observed that 74.2% of the patients who had MI had chronic diseases, 86.7% were well-adherent to drug therapy, and 71.9% had hypertension. It was observed that the patients had a moderate level of spiritual well-being, a low level of post-traumatic growth, and a low level of cardiac quality of life. It was observed that when the cardiac quality of life increased, post-traumatic growth decreased and spiritual well-being increased.