Yerel halkın bakış açısıyla Cittaslow (Sakin şehir) kavramı ve etkinliği: Yalvaç ve Eğirdir örnekleriyle karşılaştırmalı bir araştırma
Cittaslow concept and its effectiveness from the point of view of local residents: A comparative study on two regions in Turkey, the case of Yalvaç and Eğirdir
- Tez No: 609620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Küreselleşme sayesinde meydana gelen aynılaşma olgusuna tepki olarak ortaya çıkan“yavaş hareketi”son yıllarda uluslararası alanda büyük ilgi görmektedir.“Yavaş hareketi”kavramından etkilenerek ortaya çıkan Cittaslow (Sakin Şehir), kentlerin yaşam kalitesini arttırmak için kurulan kentler birliğidir. Şehirler, bu birliğe üye olarak turizm potansiyellerini arttırmayı ve bu sayede ekonomik kalkınmayı hedeflemektedirler. Bu nedenle turistlik potansiyeli olan Türkiye gibi ülkelerde Cittaslow uygulamalarıyla sıklıkla karşılanmaya başlanmıştır. Bu çerçevede araştırmayla yerel halkın Cittaslow hareketine yönelik algılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Cittaslow uygulamalarından öncelikle yerel halk etkilenmektedir. Bu nedenle yerel halkın Cittaslow algısının belirlenmesi, uygulamalardan kaynaklı olumlu ve olumsuz durumların belirlenmesine fayda sağlayabileceği gibi turizmin sürdürülmesine katkı sunup sunmadığının da işaretlerini verebilir. Böylece gelecekte uygulanması muhtemel politikalara da yol gösterebilir. Anket uygulamasının kullanıldığı ampirik incelemede Cittaslow kabul edilen Yalvaç ve Eğirdir araştırma alanı olarak belirlenmiştir. 20 Aralık 2018-30 Aralık 2018 tarihleri arasında Yalvaç ve Eğirdir halkıyla yüz yüze görüşmeler yapılmış ve 851 anket formunun doldurulması sağlanmıştır. Eksik ve hatalı bilgi taşıyanların ayıklanmasının ardından elde edilen veriler, istatiksel analizlere tabi tutulmuştur. Anket verileri, açıklayıcı faktör analizi ve farklılık analizleri ile değerlendirilmeye çalışılmıştır. Her iki Cittaslow kenti için ayrı ayrı elde edilen faktör analizi bulgularına göre beş boyut belirlenmiş ve bu boyutlar“yerel halkın desteği, hayat tatmini, refah ve ekonomiye etkisi, kültürel etki ve doğal çevreye etkisi”şeklinde adlandırılmıştır. Araştırma sonucunda Cittaslow algı düzeylerinin Yalvaç'ta orta, Eğirdir'de yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Cittaslow olmanın Yalvaç ve Eğirdir'in değerlerini koruma noktasında katkı sağladığı ancak refah bakımından katkısının düşük olduğu anlaşılmıştır. Buna benzer araştırmaların farklı Cittaslow destinasyonlarında yürütülmesi zaman içerisinde Cittaslow'ların geliştirilmesine katkı sunabilir. Ayrıca bu araştırmanın bölge belediyeleri için yeni fikir ve faaliyetler gerçekleştirilmesi açısından turizm sektöründe yol gösterici olacağı, yeni strateji ve politika oluşturulmasında fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The slow movement, which emerged as a reaction to the phenomenon of the sameization that has occurred due to globalization, has received great international attention in recent years. Cittaslow, which is influenced by the concept of slow movement, is a union of cities established to improve the quality of life of cities. As a member of this union, cities aim to increase their tourism potential and thus economic development. Therefore, the tourist potential in countries like Turkey were met frequently with Cittaslow application. In this context, the study aimed to evaluate the perceptions of local people towards the Cittaslow movement. Local people are primarily affected by Cittaslow applications. Therefore, the determination of Cittaslow perception of local people can help to determine the positive and negative situations arising from the practices as well as to indicate whether it contributes to the maintenance of tourism. Thus, it can also guide future policies. Yalvaç and Eğirdir, which were accepted as Cittaslow, were determined as the research area in the empirical examination using the survey application. Between December 20, 2018 and December 30, 2018, face-to-face interviews were held with Yalvaç and Eğirdir people and 851 questionnaires were completed. The data which obtained after the elimination of missing and incorrect information were analyzied to statistical analysis. Questionnaire data were analyzed with explanatory factor analysis and difference analysis. According to the factor analysis findings obtained separately for both Cittaslow cities, five dimensions were determined and these dimensions were named as“support of local people, life satisfaction, impact on welfare and economy, cultural impact and natural environment”. As a result of the research, it was concluded that Cittaslow perception levels were intermediate in Yalvaç and high in Eğirdir. In addition, ıt is understood that being a Cittaslow contributed to the preservation of Yalvaç and Eğirdir values, but contributed to the welfare is low. Conducting similar studies in different Cittaslow destinations may contribute to the development of Cittaslows over time. In addition, this research is expected to be a guide in the tourism sector in terms of realizing new ideas and activities for the regional municipalities, and it will be beneficial in creating new strategies and policies.