18-65 yaş arası yetişkinlerde supresyon baş savurma testi (SHİMP)'nin normalizasyon çalışması
Normalization study of the suppression head impulse test (SHİMP) in adults aged 18-65 years
- Tez No: 788626
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN KİRAZLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCE KİRAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Baş Savurma Testi (HIMP), yüksek hızlı baş hareketi ile her bir semisirküler kanalın VOR kazancını ve sakkad parametrelerini değerlendiren objektif bir test bataryasıdır. Supresyon Baş Savurma Testi (SHIMP)'nde ise HIMP testinden farklı olarak bireyin test sırasında baş hareketi ile aynı yönde giden bir lazer ışığını takip etmesi sonucu vestibüler sistemin bir göstergesi olarak antikompansatuar sakkadların oluşması beklenir. Sağlıklı bireylerde antikompansatuar sakkadlar oluşurken vestibüler patolojisi olan hastalarda oluşmaz. Sonuç olarak SHIMP'de oluşan sakkadlar vestibüler sistemin bir fonksiyonudur. Çalışmamızın amacı, sağlıklı yetişkinlerde Baş Savurma Testi ve Supresyon Baş Savurma Testi'nin cinsiyet, yaş grupları ve sağ ve sol kulaklarda VOR kazancı ve sakkad parametrelerinin normal değerlerini elde etmek ve testler arasındaki korelasyonu incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma 18-65 yaş aralığında, saf ses işitme eşikleri, timpanometri, VNG (videonistagmografi) test sonuçları normal sınırlarda ve pozisyonel testleri negatif olan; olgu raporuna göre işitme kaybı ve baş dönmesi şikayeti olmayan toplam 100 katılımcıdan (52 Kadın, 48 Erkek) oluşmuştur. Katılımcılara HIMP ve SHIMP testleri uygulanmıştır. VOR kazancı, sakkadların amplitüd, tepe hızı, durasyon ve latans parametreleri; cinsiyet, yaş grupları (18-25, 26-40, 41-55 ve 56-65 yaş) ve sağ-sol kulaklar arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizi SPSS (Statistical Program in Social Sciences) 25 programı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler normallik varsayımı sağlamadığı için non-parametrik test yöntemlerinden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile analiz yapılmıştır. Korelasyon incelemesinde sperman korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The Head Impulse Test (HIMP) is an objective test battery that uses high-acceleration head movement to evaluate the VOR gain and saccade parameters of each semicircular canal. Anticompensatory saccades are expected to appear as an indicator of the vestibular system when the individual follows a laser light that goes in the same direction as the head movement during the test in the Suppression Head Impulse Test (SHIMP), unlike the HIMP test. In healthy people, anticompensatory saccades occur, but not in patients with vestibular pathology. As a result, saccades occurring in SHIMP are a function of the vestibular system. The purpose of this study is to determine the normal values of VOR gain and saccade parameters for the Head Impulse Test and Suppression Head Impulse Test in healthy adults based on gender, age group, and right and left ears, and to examine the correlation between the tests. Materials and Methods: The study was conducted on adults between the ages of 18 and 65, whose tympanometry, VNG (videonystagmography), and pure tone hearing thresholds test results were within normal ranges and positional tests resulted in negative. According to the case report, it included 100 participants in all (52 female and 48 male), none of whom had hearing loss or vertigo. HIMP and SHIMP tests were applied to the participants. They were statistically assessed for differences in VOR gain, amplitude, peak velocity, duration, and latency parameters of saccades according to gender, age groups (18-25, 26-40, 41-55, and 56-65 years), and right-left ears. Data analysis was performed with SPSS (Statistical Program in Social Sciences) 25 program. Since the data were not normally distributed, analysis was performed with Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests, which are non-parametric test methods. Spearman correlation coefficient was used in the correlation analysis.