Kardiyak amiloidozlu olgularda sol ventrikül fonksiyonlarına dair ileri ekokardiyografik parametrelerin incelenmesi
Analyzing advanced echocardiographic parameters of left ventricular functions in patients with cardiac amyloidosis
  1. Tez No: 788631
  2. Yazar: ERTAN ANDAÇ AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OMAÇ TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Sistemik amiloidoz; birçok farklı organ sistemini tutan, nadir görülen ve mortalitesi yüksek bir hastalıktır. Hücreler arası boşlukta amiloid fibrillerinin birikimiyle karakterizedir. Kalp en sık tutulan organdır. Kardiyak tutulum hastalık için sağkalımı belirleyen en önemli faktördür. Kardiyak tutulumun ciddiyeti arttıkça prognoz kötüleşir. Bu yüzden hastalığın erken tanı alması, tedavi sonuçlarını belirlemede büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada kardiyak amiloidozun tanısında ve prognozunu belirlemede kullanılmak üzere miyokardiyal iş indeksleri, ventriküloarteriyel eşleşme gibi ileri ekokardiyografik parametreleri incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 01.03.2019 ile 30.12.2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi kardiyoloji kliniğinde kardiyak amiloidoz tanısı almış 18 yaş üstü 29 Kardiyak AL amiloidozlu hasta ve amiloidoz tanısı olmayan fakat ekokardiyografide duvar kalınlıkları artmış (>12mm) izlenen 29 sağlıklı gönüllü dahil edildi. EF'nin %20'nin altında olması ve ciddi kapak patolojisi izlenmesi dışlama kriteri olarak belirlendi. Hastaların ilk başvurularındaki detaylı ekokardiyografik incelemeleri tecrübeli bir ekokardiyograf tarafından yapılmıştı. Hastaların ekokardiyografik görüntüleri, başvuru anındaki kan değerleri, kayıt altına alınmış komorbid hastalıkları retrospektif olarak incelendi. MAPSE, global longitudinal strain, miyokardiyal iş indeksleri ve ventriküloarteriyel eşleşme gibi parametrelerin öncelikle tanı koydurmadaki gücü test edildi. Ardından kardiyak amiloidozlu grupta bu parametrelerin sağkalımla olan ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda değerlendirdiğimiz parametrelerden ventriküloarteriyel eşleşme hariç hepsi hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstermekteydi. ROC analizlerinde GCW (global constructive work), MAPSE ve E/e'nin tanı koymadaki gücü GLS (global longitudinal strain) ve GWI (global work index)'ten daha yüksek bulunmuştur. Literatürde bu hasta grubunun ayrımı için önerilen yeni bir parametre olan EF/GLS'yi test ettiğimizde bu parametrenin GLS'den daha spesifik ve onunla benzer sensitivitede olduğunu gördük. Çalışmamız ek olarak EF/MAPSE oranının kardiyak amiloidoz ayrımın kullanıldığı ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Systemic amyloidosis is rare disease which affects multiple organ systems and has a substantially high mortality rate. It is characterized with extracellular deposition of amyloid fibrils. Heart is the most affected organ. Cardiac involvement is the main factor which determines the survival rates. Advanced cardiac involvement portends a worse prognosis. Thus, early diagnosis of disease has utmost importance about treatment outcomes. In this study, we have aimed to research the diagnostic and the prognostic value of advanced echocardiographic parameters like GWI, GCW, Ventriculoarterial coupling. Materials and Methods: Research data has been collected between 01.03.2019 and 30.12.2022. We have included patient greater than 18 years old. 29 AL cardiac amyloidosis patients which are diagnosed at Ankara City Hospital Cardiology Department and 29 healthy volunteers which have left ventricular hypertrophy (>12mm) were included. Our exclusion criteria was having severe heart failure (EF less than %20) or having severe valvular disease. First echocardiographic examination of all patients were performed by an experienced echocardiographer. We have retrospectively analyzed the echocardiographic images, blood test results and comorbid diseases. Firstly, we have investigated the diagnostic value of MAPSE, global longitudinal strain, myocardial work indices and ventriculoarterial coupling. Later, We have looked for the relation between these parameters and survival in cardiac amyloidosis patients. Results: There was a statistically significant difference between groups in terms of echocardiographic parameters except ventriculoarterial coupling value. ROC Curve analyzes showed that MAPSE, GCW, E/e' have a greater sensitivity and specifity than GLS and GWI for the diagnosis of cardiac amyloidosis. When we tested a novel parameter –EFSR (EF-strain ratio or EF/GLS) -which has recently published, we found that it has a similar sensitivity with GLS but has a better specificity. Our research seems to be first in literature at using EF/MAPSE ratio to discriminate cardiac amiyloidosis and other LVH patients. We have found that it has %89.7 sensitivity and specificity value for a cuttoff value greater than 5.65 (AUC:0.913, p:0.001). Thus EF/MAPSE has been found to have a better diagnostic value than other parameters in our study. However we couldn't find any relation between survival and these parameters we have investigated. A relatively small sample size and having mostly advanced stage patients in our population may have contributed to this result. Conclusion: In our study EF/MAPSE, MAPSE and E/e' values has showed a greater diagnostic value with a higher sensitivity and specificity than GLS. Especially the EF/MAPSE ratio has not been investigated before and we think that it may prove more useful information in other studies with a prospective design and a bigger sample size. GCW is a more complicated technique than those mentioned above, and it may has additional diagnostic value on top of GLS in the advanced referal centers.