Refah devletinin yeniden yapılandırılmasında alternatif arayışları: Toplumsal bir güç olarak sosyal sermaye yaklaşımının etkisi
Searches for alternative in the restructuring of the welfare state: The effect of social capital approach as a social force
- Tez No: 788632
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sosyal sermayenin göstergesi olan, topluluk içindeki etkileşimlerden kaynaklanan sosyal güven, norm, karşılıklılık gibi değerlerin; sosyal ağlara dahil olma, toplumsal hoşgörü, sivil ve siyasi katılım gibi pratiklerinin ve bireylerin refah devlet sorumluluk algılarının bölgeler açısından ne ölçüde değişkenlik göstereceğinin Ankara ili Çankaya ve Mamak ilçelerine bağlı mahalleler kapsamında incelendiği bu tez çalışmasında, enformel sosyal güvenlik ağları kabul edilebilecek sosyal sermaye bileşenlerinin yerel düzlemde karşılaşılan sorunların aşılmasında, faydasının varlığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sonuçlar özellikle güven parametresinin, ikamet edilen ilçe, eğitim seviyesi ve gelir düzeyi ile ilişkili olduğunu ve bunun da sosyal sermayeye anlamlı şekilde etki ettiğini, yanı sıra iki ilçe sakinleri özelinde sosyal sermaye yapısının farklı göstergeler açısından değişkenlik arz ettiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, values such as social trust, norm, reciprocity arising from interactions within the community, which are indicators of social capital; in which practices such as inclusion in social networks, social tolerance, civic and political participation, and the extent to which individuals' perceptions of welfare state responsibility will vary in terms of regions, within the scope of the neighborhoods of Ankara province Çankaya and Mamak districts, informal social safety nets are examined in terms of local social capital components. It is aimed to evaluate the existence of its benefit in overcoming the problems encountered on the level. The outcomes reveal that there were differences in terms of district, level of education and level of income, especially based on the trust parameter, and this had a significant effect on social capital, as well as the social capital structure of the residents of the two districts showed variability in terms of different indicators.