Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılık düzeylerine COVID-19 pandemisinin etkileri
The effects of the COVID-19 pandemic on the social media addiction levels of university students
- Tez No: 788640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yapılan bu araştırmada üniversite öğrencilerinde Covid-19 pandemisi sürecinde sosyal medya kullanım alışkanlıklarında meydana gelen değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel çalışma modelinin kullanıldığı çalışmaya Ankara ilinde öğrenim gören 29 üniversite öğrenci katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla hazırlanan ve 18 açık uçlu sorudan meydana gelen görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen nitel verilerin analiz sürecinde içerik çözümlemesi yöntemi kullanılmış ve elde edilen sonuçlar temalar haline getirilerek yorumlanmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin sosyal medya platformlarını özellikle bilgi edinme, iletişim sağlama ve eğlenme gibi konularda faydalı gördükleri, siber zorbalığın artmasına zemin hazırlamasını ise zararlı bir konu olarak düşündükleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin pandemi sürecinde sosyal medya platformlarını kullanma özelliklerinde meydana gelen değişiklikler değerlendirildiği zaman, öğrencilerin büyük bir bölümünün pandemi sürecinde sosyal medya kullanım alışkanlığının değiştiği, takip edilen kişi ve sayfa sayısının arttığı, sosyal medyada paylaşım yapma düzeylerinin yükseldiği, sürekli kullanılan uygulamalardan sıkılan öğrencilerin eğlence amaçlı olarak yeni sosyal medya platformlarına üye oldukları tespit edilmiştir. Öğrencilerin pandemi sürecinde sosyal medya reklamlarından etkilenme ve sosyal medya üzerinden online alışveriş yapma düzeylerinin arttığı belirlenmiştir. Bunun yanında pandemi sürecinde sosyal medya kullanım alışkanlıkları değişen bazı öğrencilerin yalnızlık düzeylerinin arttığı ve uyku düzenlerinin bozulduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıklarının önemli ölçüde değiştiği ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarının değişmesinin yaşam tarzlarını da etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the changes in the social media usage habits of university students during the Covid-19 pandemic process. 29 university students who study in Ankara participated in the study, in which the qualitative study model was used. In the data collection process of the research, an interview form which was prepared by taking expert opinion and consisted of 18 open-ended questions was used. In the analysis process of the obtained qualitative data, the content analysis method was used and the results were interpreted by turning them into themes. At the end of the study, it was determined that the students found that social media platforms were useful especially in terms of obtaining information, communicating and having fun, and they thought that it was a harmful issue to pave the way for the increase of cyberbullying. When the changes in the characteristics of students using social media platforms during the pandemic process are evaluated, it has been determined that most of the students' social media usage habits have changed during the pandemic process, the number of people and pages followed has risen, their level of sharing on social media has increased, and the students who are bored with the applications which are constantly used, are members of new social media platforms for fun. It has been determined that the level of being affected by social media advertisements and online shopping through social media has increased during the pandemic process. In addition, it was found that the loneliness levels of some students whose social media usage habits changed during the pandemic process increased and their sleeping patterns were disturbed. As a result, it can be said that the social media usage habits of university students have changed significantly during the pandemic process and that the change of social media usage habits has also affected their lifestyles.