Algılanan cinsiyet ayrımcılığının örgütsel adalete olan etkilerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determination of the effects of perception of gender discrimination on organizational justice
- Tez No: 788665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİRE DERYA ERGUN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İşletme, Psychology, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bireylerin çeşitli nitelikleri temel alarak birbirleri arasında ayrımcılık yaptıkları görülmektedir. Cinsiyet ayrımcılığı da günümüz toplumlarında sık görülen bir ayrımcılık türüdür ve özellikle kadınları olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Hem iş hem de toplumsal yaşamın önemli bir sorunu olarak kabul edilen cinsiyet ayrımcılığı sadece bireysel değil, bireylerin bulundukları örgütlerde de birtakım sorunlara neden olabilmektedir. Örgütlerde bulunan bireylerin dahil oldukları cinsiyet gruplarına yönelik adil olmayan tutumları algılamalarının, örgütsel adalet algılarını da etkilediği düşünülmektedir. Bu sebeple, araştırmada cinsiyet ayrımcılığı algılarının, örgütsel adalet algılarına olan etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda algılanan cinsiyet ayrımcılığının örgütsel adalet ve alt boyutları olan dağıtımsal adalet, prosedürel adalet ve etkileşimsel adalet algıları üzerinde negatif yönde anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that people discriminate against each other on the basis of various qualities. Gender discrimination is also a common form of discrimination in today's societies and it is known that it affects women especially negatively. Gender discrimination, which is accepted as an important problem in both work and social life, can cause problems not only in individuals but also in organizations where individuals are present. It is thought that the perception of unfair attitudes of the individuals in the organizations towards the gender groups that they are involved affects the perception of organizational justice. For this reason, the effects of gender discrimination perceptions on organizational justice perceptions were tried to be determined. As a result of the study, it was found that perceived gender discrimination had a significant negative effect on organizational justice and its sub-dimensions, distributive justice, procedural justice and interactional justice.