Alienation in Virginia Woolf's Mrs. Dalloway and To the Lighthouse
Virginia Woolf un Mrs. Dalloway ve To the Lighthouse eserlerinde yabancılaşma teması
- Tez No: 838648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKŞEN ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yabancılaşma, topluma karşı empati eksikliği ve ondan soyutlanma duygusu ile karakterize edilen bir kopukluk ve ayrılma durumudur. Modern ve postmodern dünyada, bireyler genellikle kendilerini anlamsız bir varoluş içinde yaşarken bulurlar ve kendi çevrelerinde olmalarına rağmen zaman zaman yabancı gibi hissederler. Bu yabancılaşma deneyimi, hem modern hem de postmodern edebiyatta yaygın bir tema haline gelmiştir. Toplumsal baskılar ve kişisel deneyimlerle boğuşan karakterlerin tasviri yoluyla edebiyat, hayatlarında bir amaç ve tatmin duygusu bulmaya çalışan bu kahramanların karşılaştığı derin psikolojik ve sosyal sıkıntıları araştırır. Bu tez, Virginia Woolf'un en önemli romanlarından ikisi olan Mrs. Dalloway ve To the Lighthouse romanlarında yabancılaşma temasını ve çeşitli tezahürlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tezin ilk bölümü, İngiliz modernleşme sürecini ve yabancılaşmanın bir nedeni olarak modernleşmeyi araştırmaktadır. Yabancılaşma çerçevesindeki faktörleri ve sonuçları anlamak için İngiliz modernleşmesinin rolünü incelemektedir. Bu incelemenin amacı, İngiliz modernleşmesi ve yabancılaşma arasındaki ilişkiyi keşfetmek, yabancılaşma kavramını ve edebi eserlerdeki uygulamasını anlamak için kapsamlı bir tanım, tarihsel arka plan ve teorik çerçeve sağlamaktır. Elde edilen bulgular, modernleşme süreci ile bu sürecin baskıcı etkilerinin bireyin belirli türden duygulara, bu durumda yabancılaşmaya kapılmasında nasıl bir rol oynadığı arasındaki bağlantıya işaret etmektedir. Tez, yabancılaşma duygusuna ışık tutmak için sırasıyla Seeman ve Fromm'un görüşlerine odaklanarak yabancılaşmanın kuramsal çerçevesini incelemekte ve iki romanı iki kuram çerçevesinde analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Alienation is a state of disconnection and detachment, characterized by a lack of empathy towards society and a sense of isolation from it. In the modern and postmodern world, individuals often find themselves living in a seemingly meaningless existence, feeling like strangers in their own surroundings. This experience of alienation has become a prevalent theme in both modern and postmodern literature. Through the portrayal of characters grappling with societal pressures and personal experiences, literature explores the profound psychological and social troubles faced by these protagonists, who struggle to find a sense of purpose and fulfillment in their lives. This thesis seeks to analyze the theme of alienation and its various manifestations in two significant novels by Virginia Woolf, namely Mrs. Dalloway and To the Lighthouse. The first part of the thesis probes into British modernization process and modernization as a cause of Alienation. It examines British modernization's role, to understand the factors and outcomes, within the frame of alienation. This examination's aim is to explore the relationship between British modernization and alienation, provide a comprehensive definition, historical background, and theoretical framework for understanding the concept of alienation and its application in literary works. The findings indicate the connection between the modernization process and how its oppressive effects have a role in making an individual feel certain types of ways, in this case, alienation. The thesis respectively delves into the theoretical framework of alienation, focusing on the views of Seeman and Fromm, to shed light on the feeling of alienated and analyses the two novels within the frame of two theories.