Yetişkin bireylerde sosyal medya bağımlılığı, beden algısı, öz saygı ve duygu durumu arasındaki ilişki
The relationship between social media addiction, body image, self-esteem and emotional status in adult individuals
- Tez No: 788678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin bireylerde sosyal medya bağımlılığı, beden algısı, öz saygı ve duygu durumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmaya Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan ve 18-65 yaş aralığında 321 (222 kadın ve 99 erkek) katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla oluşturulan kişisel bilgi formu, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Pozitif ve Negatif Duygu Durumu Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Araştırmada katılımcıların fiziksel görünümlerinde genel olarak memnun oldukları bulunmuştur. Araştırmaya göre yetişkin bireylerde sosyal görünüş kaygısı orta düzeyden daha az, benlik algısı düzeyi ise daha yüksektir. Ayrıca yetişkin bireylerde pozitif duygu durumunun orta, negatif duygu durumunun ise düşük olduğu bulunmuştur. Sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin artması ile yetişkin bireylerde sosyal görünüş kaygısı ve negatif duygu durumu artmakta; benlik saygısı ve pozitif duygu durumu düzeyleri düşmektedir. Bireylerde sosyal görünüş kaygısı artarken negatif duygu durumu da artmakta, buna bağlı olarak da benlik saygısı ve pozitif duygu durumu düzeyi düşmektedir. Regresyon analizi bulgularına göre özsaygı sosyal görünüş kaygısı ve duygu durumu düzeyleri; sosyal görünüş kaygısı sanal iletişim ve negatif duygu durumu ve sosyal medya bağımlılığı ise sosyal görünüş kaygısı, benlik saygısı ve negatif duygu durumu tarafından yordanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social media addiction, body image, self-esteem and emotional status in adult individuals. A total of 321 (222 female and 99 male) participants between the ages of 18-65 and living in various provinces of Turkey were included in this study. Personal information form, Social Media Addiction Scale, Social Appearance Anxiety Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale and Positive and Negative Mood Scale were applied to collect data in the research. The obtained data were evaluated with the help of SPSS 25.0 statistical program. In the study, it was found that the participants were generally satisfied with their physical appearance. According to the research, social appearance anxiety is less than medium level and self-perception level is higher in adults. In addition, it was found that positive mood was moderate and negative mood was low in adults. With the increase in social media addiction levels, social appearance anxiety and negative mood increase in adult individuals; self-esteem and positive mood levels decrease. As social appearance anxiety increases in individuals, negative mood also increases, and accordingly, the level of self-esteem and positive mood decreases. According to the regression analysis findings, self-esteem, social appearance anxiety and mood levels; social appearance anxiety is predicted by virtual communication and negative mood, and social media addiction is predicted by social appearance anxiety, self-esteem and negative mood.