Covıd-19 pandemi döneminde mültecilere çevrimiçi psikolojik destek sağlayan ruh sağlığı çalışanlarının deneyimlerine dair nitel analiz çalışması
Qualitative analysis of the experiences of mental health workers providing online psychological support to refugees during the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 788682
  2. Yazar: ŞEYMA GÖK KURŞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Covid-19 pandemisinin başlaması ile birlikte salgının yayılmasını önlemek amacıyla neredeyse tüm çalışma pratiklerinde kaçınılmaz olarak değişim yaşanmıştır. Ruh sağlığı çalışanları da pandeminin yarattığı değişime ve yeni çalışma koşullarına uyum sağlamak zorunda kalmıştır. Bu dönemde, pandeminin yol açtığı ruhsal sorunların tedavisine yönelik ihtiyacın artmasıyla, uzaktan veya çevrimiçi terapi biçimlerinde sağlanan hizmetler de artış göstermiştir. Bu tezin amacı, Covid-19 pandemi döneminde mültecilere yönelik ruh sağlığı desteği sunan çalışanların çevrimiçi psikolojik destek deneyimlerini detaylı bir şekilde incelemektir. Araştırmada, katılımcıların pandemi döneminde hizmet verdikleri alanda mülteci grubuyla dijital olanaklarla gerçekleştirdikleri ruh sağlığı çalışmalarını nasıl deneyimledikleri, mültecilerle çevrimiçi psikolojik desteğin sağladığı avantajlar ve olası dezavantajların neler olduğu ve ortaya çıkabilecek zor anlarda nasıl baş ettikleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu etkilerin incelenebilmesi için nitel bir çalışma yöntemi belirlenmiştir. Belirlenen çalışma yöntemi doğrultusunda mültecilere pandemi döneminde çevrimiçi psikolojik destek sağlayan ruh sağlığı çalışanlarından 10 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış sorularla yürütülmüştür. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda“pandemide çevrimiçi psikolojik destek hizmetleri”,“çevrimiçi psikolojik desteğin avantajları”,“çevrimiçi psikolojik desteğin dezavantajları”,“duygular”ve“baş etme”olmak üzere beş ana tema ortaya çıkmıştır. Belirtilen temalar alanyazında yer alan çalışmalar doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the onset of the Covid-19 pandemic, almost all work operations and enviroments have inevitably changed in order to prevent the spread of the pandemic. Mental health providers were also forced to adapt to the new conditions generated by the pandemic. As a result, services provided in the form of remote or online therapy have significantly increased, particularly in an attempt to respond to the mental health problems that were caused by the pandemic. The main purpose of this thesis is to expand our knowledge on the professional experiences of mental health workers who provided online psychological support services to refugees during the Covid-19 pandemic period. The current study examined the perceptions of mental-health workers regarding the advantages and disadvantages of online tele-health services when providing psychological support to refugee clients during the pandemic period, what the advantages and possible disadvantages of online psychological support with refugees are and how they cope with difficult times that may arise. Semi-structured interviews were conducted with 10 mental-health workers residing in Turkey, and thematic analysis was utilized to analyze the data. The analyses revealed five super-ordinate themes, including“online psychological support services in the pandemic”,“advantages of online psychological support”,“disadvantages of online psychological support”,“emotions”and“coping”. The results and their implications are discussed in relation to the literature.