The conceptualizations of 'The self and the other' of EFL teachers and their refugee students' in the time of the Covid-19 pandemic
Covid-19 pandemi sürecinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin ve onların mülteci öğrencilerinin 'Öz ve öteki' bağlamındaki kavramsallaşırmaları
- Tez No: 764943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışma, Covid-19 pandemisi sırasında Yabancı Dil Olarak İngilizce öğretimi (EFL) bağlamında düşünümsellik eylemi üzerinden“Ben”ve“Öteki”kavramlarını iki farklı grup üzerinden araştırmayı amaçlamaktadır; EFL öğretmenleri ve mülteci EFL öğrencileri. Çalışma ayrıca bu kavramsallaştırmaların İngilizce öğretmenlerinin mülteci öğrencilerle dil öğretimi uygulamalarına nasıl yansıdığını incelemeye odaklanmakla birlikte bu kavramsallaştırmaların farklı açılardan mülteci EFL öğrencileri için ne gibi zorluklar yarattığını anlamayı amaçlamaktadır. Bu tür kavramsallaştırmaları anlamak, hem İngilizce öğretmenleri hem de mülteci kökenli dil öğrenenler tarafından inşa edilen ideolojiler hakkında iç görüler sağlayarak İngilizce Öğretmen Eğitimi literatürüne katkıda bulunmanın yanı sıra mülteci öğrencilerle etnik olarak farklı öğretim bağlamlarıyla ilgilenen konularda öğretmen eğitimi programları için öneriler sunar. Çalışma, Covid-19 salgını sırasında bahsedilen konuları araştırmıştır. Çevrimiçi eğitim döneminden sonra yüz yüze eğitimin ilk akademik yılı olmasına rağmen, çalışmada geriye dönük olarak çevrimiçi eğitim deneyimlerine ve Covid-19 sürecine de odaklanıldı. Bu odak noktalarını araştırmak için, yorumlayıcı bir araştırma yaklaşımının ardından, hem İngilizce öğretmenleri hem de mülteci öğrencileri eleştirel olarak incelemek için çoklu bir vaka çalışması tasarımı benimsenmiştir. Çalışma, yarı yapılandırılmış görüşmeler, yüz yüze sınıf gözlemleri ve dönüşlü günlükler gibi üçgenleme amaçlarına ulaşmak için çeşitli veri toplama araçlarını benimsemiştir. Çalışmanın bulguları, Ben ve Öteki'nin her iki durum için kavramsallaştırmalarını bağlama özgü bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the concepts of“the Self”and“the Other”through the act of reflexivity in an English as a Foreign Language (EFL) context during the Covid-19 pandemic through two different groups; EFL teachers, and refugee EFL students. The study also focuses on examining how these conceptualizations reflect on EFL teachers' language teaching practices with refugee students; together with understanding what challenges these conceptualizations create for the refugee EFL students in different aspects. Understanding such conceptualizations provide suggestions for teacher education programs in issues dealing with ethnically diverse teaching contexts with refugee students together with contributing to the EFL Teacher Education literature by providing insights on ideologies constructed both by EFL teachers and refugee-backgrounded language learners. The study investigated the mentioned issues at the time of the Covid-19 pandemic. Even though it was the first academic year of face-to-face education after the online education period, the study also focused on the experiences of online education and the Covid-19 process in a retrospective way. In order to investigate these focal points, following an interpretive research approach, a multiple case study design was adopted to critically examine both EFL teachers and refugee students. The study adopted a variety of data collection tools to achieve triangulation purposes such as semi-structured interviews, face-to-face classroom observations and reflexive journals. The findings of the study reveal conceptualizations of the Self and the Other for both cases in a context specific way.