د المصري الشَّافعي (ت:896ه)سورة الإسراء دراسةً وتحقيقاً
Mısri Şemseddin Muhammed Eş-Şafii'nin Tefsîru'l-Kur'ân isimli elyazmasını tahkîk ve inceleme El-isra Suresi
  1. Tez No: 788702
  2. Yazar: AMMAR KANAAN AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, h.896 yılında vefat etmiş olan Şemsuddîn el-Mısrî'nin İsrâ Sûresi'nin tefsirinin el yazmasının araştırmasını ve içermektedir. Müellifin, meşhur müfessirlerin metotlarından Rivayet, Dirayet ve İşari tefsir olarak bilinen bu üç temel metodu bir araya getirerek oluşturduğu zengin ilmi metodu ve engin ilmî kültürü sayesinde tefsirinde Kıraat, Hadis, Dilsel ve Fıkhî konuları kapsayan pek çok konuyu ele almasından dolayı bu el yazması; ilmi değeri yüksek bir eserdir. Çünkü tefsiri; fıkıh, hadis, kıraat ve dili kapsayan çeşitli konuları içermektedir. Kitap, Kur'an ayetlerinin açıklanması hususunda müfessirlerin ve âlimlerin ifadeleri bakımından oldukça zengindir. Manalarının delalet ettiği noktaları açıklamakla birlikte onların okunma yollarını göstermek; belagat, sarf ve nahivle ilgili dilsel meseleleri zikretmek; özellikle Kuran ayetlerini karşılaştırırken kelimelerin hem sözlük anlamlarını verip hem de açıklamak müellif için büyük önem taşımaktadır
Özet (Çeviri)
The research is about a manuscript on the interpretation of the Holy Qur'an by the author Shams al-Din al-Masri - who died in 896 AH - with regard to the part related to Surat Al-Israa. The scientific value of the manuscript comes from the richness of the author's approach, in which he combined the methods of the well-known exegetes: from the interpretation of the maxim, the opinion and the reference, and he expressed the scholar of the indicative interpretation, by saying (people of meanings), and from his vast culture where his knowledge of multiple sciences; Its interpretation includes various topics, including jurisprudence, hadith, readings and language. The book is rich in many sayings of scholars and commentators in the explanations of the Qur'anic verses, and by mentioning the ways of readings with mentioning their implications for the meanings, and supporting its interpretation with the prophetic hadiths. Especially the contrast between the Qur'anic verses corresponding in semantics and pronunciation, and he took care of the explanations of the words and their lexical meanings. In his thesis, the researcher followed the historical descriptive approach in tracing the author's biography, as well as the critical approach in mentioning what the author neglected. He also used the investigation and commentary approach in the investigated section; Where the comparison between the copies of the manuscript and the proof of the differences between them, and documenting the sayings of the companions, followers, commentators, jurists, modernists and linguists and attributing them to their sources. Among the most important findings of this study: The author took many interpretations of Al-Qurtubi and Al-Baydawi, and relied on them in most of his