The relationship of financial analysis in improving the performance of financial management, a study on Iraqi banks
Finansal yönetim performansının iyileştirilmesinde finansal analizin ilişkisi, Irak bankaları üzerine bir araştırma
- Tez No: 788712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma, Irak bankalarında finansal performansın değerlendirilmesinde finansal analizin rolünü ele almış ve araştırma problemi, finansal yönetim performansının ölçülmesi ve değerlendirilmesinde finansal veri ve raporların sağladığı veri, bilgi ve mutlak sayıların rolünde temsil edilmiştir. Finansal analiz yapılmadan banka veya kurumların finansal tablolarından yararlanmanın zor olması, bu liste ve raporların anlaşılmasının güç olması ve sonrasında performans göstergelerinin elde edilmesinin güç olması nedeniyle Irak bankalarının Bu bankaların performansının değerlendirilmesi için zayıf ve güçlü yönler ve araştırmanın amacı, Irak'taki bankaların yönetiminin finansal tabloların finansal analizine ve sonuçlarına olan ilgisinin boyutunu belirlemektir, finansal tablolar şu şekilde kabul edilmiştir: finansal analiz için bir kaynak, finansal analizin rolünün açıklığa kavuşturulmasına ek olarak Irak'taki bankaların performansını değerlendirmede sis. Performans değerlendirmesinde finansal performansın ve finansal analiz sonucu elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi ve araştırma örneklem bankalarının finansal verilerinin ve raporlarının analiz edilmesinden sonra, çalışmadan elde edilen bilgiler de dahil olmak üzere çalışmanın hipotezlerinin geçerliliğini kanıtlayan çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Bankanın finansal performansını olumlu yönde etkileyen finansal göstergeler aracılığıyla bankanın geleceği tahmin etmesine yardımcı olan finansal tablolardan ve finansal tablolarda bankanın birkaç yıllık performansını karşılaştırarak finansal performansının etkinliği değerlendirilmektedir. Finansal analizin kullanılması, bankanın performansının etkinliği hakkında uygun bilgiler verir ve bankanın güçlü ve zayıf yönlerini bilmesine yardımcı olur. Çalışma, Irak bankalarının finansal tablolarında yer alan rakamların anlaşılması ve yorumlanması için finansal analiz kullanmasını ve finansal kuruluşların güçlü ve zayıf yönlerini ve finansal analiz raporları ile finansal analiz raporları arasındaki ilişkinin gerekliliğini bilmek için finansal analiz kullanmalarını tavsiye etti. Bankaların aldığı kararlar.
Özet (Çeviri)
The topic of this research was the significance of financial analysis in determining the level of financial performance in Iraqi banks. The research problem was posed in terms of the significance of the data, information, and absolute numbers provided by financial data and reports in measuring and evaluating the performance of the financial management of Iraqi banks and in making the right and appropriate decisions. This was due to the fact that it is difficult to derive any benefit from the financial statements of banks or other institutions in the absence of Fi. In addition to elucidating the part that financial analysis plays in determining how well banks in Iraq are performing, the purpose of this section is to: To evaluate the financial performance and the information arising from the financial analysis in the performance evaluation, and after analyzing the financial data and reports of the research sample banks, the study managed to reach several results that prove the validity of the study's hypotheses, including the information resulting from the financial statements that assist the bank in predicting the future through financial indicators that affect positively on the financial performance. To evaluate the financial performance and the information resulting from the financial analysis in the performance evaluation, and after analyzing the financial data and reports of the research sample Utilizing financial analysis not only provides the bank with relevant information about the effectiveness of its performance but also assists the institution in becoming aware of its own strengths and flaws. According to the findings of the study, Iraqi financial institutions should apply the financial analysis of the statistics presented in Their financial statements are to be comprehended and interpreted, and financial institutions should make use of financial analysis in order to learn about the advantages and disadvantages of their operations as well as the necessity of a connection between financial analysis reports and the choices made by banks.