The impact of Brecht's theatrical approach on Qassim Mohammed's theatre in Iraq
Brecht'in tiyatro yaklaşımının Irak'taki Kasim Mohammed tiyatrosuna etkisi
  1. Tez No: 788713
  2. Yazar: AMMAR MAMDOOH MUTAR MGADMEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÇAĞLAK EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, Brecht'in teatral yaklaşımının genel olarak Irak tiyatrosu ve Qassim Muhammed'in tiyatrosu üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, Qassim Muhammed'in tiyatrosunda görülebilen, Brecht'in epik tiyatrosunu karakterize eden özellikleri ele almaktadır. Tartışılan bu özellikler, yabancılaşma, oyuncunun sahnedeki kişiliği, dekorasyon, müzik, ışıklandırma ve diğer kritik unsurlardı. Farkındalık ve Batılılaşma, Brecht'in savunduğu temel nitelikler arasındadır. Ona göre farkındalık, izleyiciyi çevresini saran sorunlardan ve ıstıraplardan kurtarmak için fikir çıkarımına ve analiz etmeye zorlamak demektir. Batılılaşma, toplumda hakim olan örf ve adetlerin yerine modern fikirlerin sunulmasının şaşırtıcı bir yolu olduğundan, aynı zamanda düşüncelerin yerini alma aracıdır. Bu özellikler üzerinden Qassim Muhammed'in Brecht epik tiyatrosuna olan yakınlığına göre seçilen bazı tiyatro gösterileri incelenecek ve analiz edilecektir. Bu performanslar, izleyiciyi aydınlatmak ve onu çevreleyen sefaletin farkına varmasını sağlamak için modern fikirleri ve detayları ele alan Palmiye ve Komşular 1969, Bağdat sonsuza dek ciddiyet ve mizah arasında 1974, ve Bir Zamanlar 1978 oyunudur. Öte yandan, toplumu devrimcileştirme girişimi, Brecht'in epik tiyatrosunun baskın özelliğidir. İzleyiciyi bilinçlendirmeye çalışır. Onu sadece seyirci yapmaya değil, tiyatro oyununa dahil etmeye çalışır. Tüm bu detaylar ve özellikler ilerleyen bölümlerde ayrıntılı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The research studies the impact of Brecht's theatrical approach on the Iraqi theater in general and Qassim Mohammed's theater. The research deals with characteristics that characterize Brecht's epic theater, which can be seen in Qassim Mohammed's theater. These characteristics discussed were alienation, the actor's personality on stage, decoration, music, lighting, and other critical aspects. Awareness and Westernization are among the essential characteristics advocated by Brecht. For him, awareness means making the viewer deduce ideas and analyze them to get him/her out of the problems and suffering surrounding him/her. Westernization is also a tool for replacing thoughts, as it is a surprising way to present modern ideas instead of the prevailing customs and traditions in society. Through these characteristics, some theatrical performances of Qassim Mohammed, which were selected according to their affinity with the Brecht epic theatre, will be studied and analyzed. These performances are The Palm and the Neighbors 1969, Baghdad Forever Between Seriousness and Humor 1974, and the play Once Upon a Time 1978, which deal with modern ideas and details to enlighten the viewer and make him aware of the misery surrounding him/her. On the other hand, the attempt to revolutionize society is the dominant feature in Brecht's epic theatre. He tries to make the spectator conscious. He tries to involve him in the theatrical performance, not to make him a mere spectator. All these details and characteristics will be studied in detail in the coming chapters.