Clusters and competitive ability of enterprises in the textile industry: Case of Iraqi companies
Tekstil sektöründe işletmelerin kümelenmeleri ve rekabetçi yetenekleri: Irak şirketleri örneği
- Tez No: 788711
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÖZKAN CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son zamanlarda, Irak şirketleri yeni ekonomik reform nedeniyle birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Piyasada kalabilmek ve uluslararası şirketlerle rekabet edebilmek için farklı stratejiler benimsemeye başladılar. Bu stratejilerden biri olarak Irak'taki tekstil firmaları birleşme kararı aldı. 2017'de birleştiler ve büyük bir şirket haline geldiler. Birleşmenin amacı rekabet yeteneklerini geliştirmektir. Bu çalışma, Irak tekstil şirketlerinde şirketlerin rekabet yeteneklerinin (CA) geliştirilmesinde şirketlerin birleşmesinin (CM) rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın katkısı, Irak'ta işletme birleşmelerinin rekabet yetenekleri üzerindeki etkilerini belirlemek için istatistiksel analizler sunmasıdır. Çalışma hipotezi, işletme birleşmelerinin rekabet yetenekleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olmasıdır. Örnek popülasyonu 900'dür ve rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan örneklem büyüklüğü 270'dir. Bu çalışma için veri toplamak için anket kullanılmıştır. Regresyon modelinin sonuçları, birleştirme sonrası faaliyetlerin kaynak eklenmesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar ayrıca çalışanların devir hızının kaynak takviyesi üzerinde önemli bir etkisi olmadığını gösterdi. Sonuçlar, birleşme sonrası faaliyetlerin kaynakların yoğunlaştırılması üzerinde de olumlu ve önemli bir etkisi olduğunu ortaya koydu. Sonuçlar ayrıca çalışan devirlerinin kaynakların yoğunlaşması üzerinde olumlu ve önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Çalışma, birleşme sonrası faaliyetlerin kaynak takviyesi ve kaynakların yoğunlaşması üzerindeki olumlu etkisinin, yeni (birleşmiş) şirket tarafından iyi planlar, stratejiler ve finansman uygulanmasından kaynaklandığı sonucuna varmıştır. Çalışma, çalışana ödenen paranın kaynak konsantrasyonu üzerindeki olumlu etkisinin, uygun yönetici ve çalışanları işe almak ve kötü çalışanları işten çıkarmaktan kaynaklandığı sonucuna varmıştır. Çalışmada sonuçların literatürle uyumlu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, Iraqi companies have faced many challenges due to the new economic reform. They started adopting different strategies to stay in the market and compete with international companies. As one of these strategies, the textile companies in Iraq decided to merge. They merged in 2017 and become one huge company. Their goal then in the merger is to enhance their competitive ability. This study aims to evaluate the role of companies' mergers (CM) in enhancing the companies' competitive abilities (CA) in Iraqi textile companies. The contribution of this study is that it provides statistical analysis to specify the effects of CM on CA in Iraq. The study hypothesis is that the CM has a significant effect on CA. The sample population was 900. A random sample method was used to draw a sample. The sample size used in this study is 270. The questionnaire was used to collect data for this study. The regression model results revealed that the Post-Merge Activihaves has a significant impact on the Supplement of Resources. The results also showed that the Turnover of Employees has no significant impact on the Supplement of Resources. The results revealed that the Post-Merge Activities has also a positive and significant impact on the Concentration of Resources. The results also showed that Turnover of the Employees has a positive and significant impact on the Concentration of Resources. The study concludes that the positive effect of post-merge supplementing of resources and concentration of resources is due to applying good plans, strategies, and finance by the new (merged) company. The study concludes that the positive effect of Turnover of Employees on the concentration of resources is due to hiring good-fit managers and employees and firing the bad employees. The study concludes that the results are in line with the literature.