Formaldehit ile oluşturulan böbrek hasarı üzerine baicaleinin koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the protective effects of baicalein on kidney damage induced by formaldehyde
- Tez No: 788721
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS ULUÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Morfoloji, Anatomy, Morphology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada başlıca Formaldehit toksisitesinin önlenmesinde Baicaleinin etkili olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Erkek sıçanlardan oluşan 3 gruba 14 gün süre ile intraperitoneal yoldan 10 mg/kg dozunda formaldehid, serum fizyolojik ve 10 mg/kg dozunda intraperitoneal formaldehid ve günlük intraperitoneal 200 mg/kg dozunda Baicalein verildi. Tüm denek gruplarına histolojik inceleme için böbrek dokuları alınarak ötenazi uygulandı. Böbrek dokusu gen ekspresyon ölçümlerinde Baicalein ve formaldehit verilen grup ile kontrol grubu ve formaldehit grubu arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmıştır. Histolojik kesitler incelendiğinde kontrol grubu ile formaldehit grubu arasındaki karşılaştırmalarda tüm ölçüm parametrelerinde istatiksel olarak anlamlı düzeyde fark tespit edilmiştir. Baicalein ve formaldehit verilen grup ile kontrol grubu arasında istatiksel olarak anlamlı seviyede farklılıklar saptanmıştır. Baicalein ve formaldehit verilen grup ile formaldehit verilen grup arasında istatiksel olarak anlamlı düzeyde farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir. Baicalein ve formaldehit verieln grup ile formaldehit verilen grupta tubullerde belirgin dejenerasyon ve dilatasyon bulguları ve glomerül çaplarında azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is determined whether Baicalein is effective or not on Formaldehyde toxicity. 3 groups of rats which has male members used in the study, first group received 10 mg/kg dose of formaldehyde via intraperitoneal for 14 days, second group received serum physiological for 14 days and the third group received 10 mg/kg dose of formaldehyde via intraperitoneal and 200 mg/kg baicalein daily. All three experiment groups' kidney tissues were taken and then the rats were euthanized. Significant statistical difference determined on gene expression evaluation between formaldehyde and baicalein group and other groups. When histological sections have been evaluated there has been significant statistical difference on all evaluation parameters between formaldehyde group and control group. Significant statistical difference between baicalein and formaldehyde group and control group has been confirmed. No significant statistical differences between baicalein and formaldehyde group and formaldehyde group has been detected. On both baicalein and formaldehyde group and formaldehyde group significant degeneration on tubules, dilatation evidence and reduction on glomerulus diameter has been detected.