Yoğun bakıma yatırılan kritik hastalarda modifiye şok indeksinin mortaliteyle ilişkisi
The relationship of modified shock index and mortality in critically ill patients admitted to intensive care unit
- Tez No: 788767
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş; Yoğun bakım ünitesi (YBÜ)'nde yatan hastalarda mortalite tahmini, hastalığın ciddiyetini değerlendirmek, uygulanacak tedavileri ve girişimleri belirlemek ve yoğun bakımların işleyişi açısından kararlar verilmesinde önemlidir. Hesaplaması kompleks olan iyi yapılandırılmış prognostik skorlara kıyasla yatak başında, basit klinik muayene ve ölçümler yoğun bakım hekimlerine karar vermede daha iyi yönlendirme sağlar. Bu çalışmanın amacı, yoğun bakıma yatırılan hastalarda ilk 24 saatte ölçülen Modifiye Şok İndeksi (MSI) ile mortalite arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem; Çalışma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Etik Kurulları onayı alındıktan sonra prospektif olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Kliniğine yatırılan 200 hastada gerçekleştirildi. MSI değeri yoğun bakıma ilk yatışta, 24'üncü saatte ve ilk 24 saatteki en kötü değer olarak kaydedildi. Bulgular; Çalışmamızda, mortalite ile ilişkili MSI eşik değeri 24'üncü saatte kaydedilen MSI'nın ROC analizinden elde edildi. 24'üncü saat MSI eşik değeri >1,26 bulundu. MSI ≤1,26 olan hastaların yoğun bakım mortalitesi 7. günde %5,1 28. günde %30,5 bulunurken, MSI >1,26 olan hastalarda 7. günde yoğun bakım mortalitesi %30,7 ve 28.
Özet (Çeviri)
Aim: Estimation of mortality in patients hospitalized in the intensive care unit (ICU) are important to evaluate the severity of the disease, to determine new treatments and interventions, for the functioning of intensive care units. Simple clinical examination and measurements at the bedside provide better guidance for intensive care physicians in decision-making, compared to well-structured prognostic scores, which are complex to calculate. The aim of this study is to determine the relationship between the Modified Shock Index (MSI) measured in the first 24 hours and mortality in patients admitted to the ICU. Materials and Methods: The study was carried out on 200 patients prospectively in Ege University Medical Faculty Hospital Anesthesiology and Reanimation Clinic after approval of the ethics committee. MSI values at the first admission to the intensive care unit, 24th hour and the highest or lowest within the first 24 hours were recorded. Results: In our study, the MSI cut off value associated with mortality was obtained from the ROC analysis of the MSI recorded at the 24th hour. The 24th hour MSI cut off value was found to be > 1,26.