Mudurnu folklorunda doğum geleneği
Birth tradition in Mudurnu folklore
- Tez No: 788789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bolu halk kültürü üzerine yaptığımız bu çalışma doğum geleneği ve çocuk üzerine yapılan bir saha çalışmasıdır. Türk halk kültüründe doğum ve çocuk üzerine pek çok inanç, inanış ve pratik yer almaktadır. Bu nedenle Mudurnu halk kültüründe yer alan doğum geleneği ve çocukla ilgili çeşitli inanç, inanış ve pratiklerin tespit edilmesi ve ortaya çıkarılması faydalı olacaktır. Tezimizin adı“Mudurnu Folklorunda Doğum Sonrası Bebek Bakımına Dair Geleneksel Uygulamalar”olması nedeniyle araştırma sahamız Bolu ilinin Mudurnu ilçesidir. Mudurnu ilçesi merkezi ve köylerinde yaptığımız bu saha çalışmasında kaynak kişilerden elde ettiğimiz bilgileri tezimize aktarmış bulunmaktayız. Mudurnu ilçesinin Bolu ili merkezinden uzak olması, coğrafi konumu ve sit alanı ilan edilmesi nedeniyle sahip olduğu kültürün bozulmadan günümüze kadar aktarabilmiş olup bu durum tezimiz açısından oldukça faydalı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Fakat tüm bu duruma rağmen araştırma sahasında ulaşılabilen malzemeler olduğu gibi ulaşılamayan birtakım malzemeler de bulunmaktadır. Araştırma sahasının bu tür çalışmalara sözlü olarak kaynaklık etme hususunda alışık olmaması araştırma sırasında karşılaştığımız olumsuzluklardan biri olarak örnek verilebilir. Bu tür zorluklara rağmen derleme çalışması yapılan sahada doğum geleneği ve çocuk konusunda yaklaşık olarak yüz on sekiz soru, altmış bir kaynak kişiye sorulmuştur. Kaynak kişilerden yazılı, sözlü ve görsel olarak ulaşılan bu bilgiler kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study we do on Bolu folk culture is a field study on birth tradition and child. There are many beliefs, beliefs and pratices about birth and child in Turkish folk culture. Fort his reason, it will be beneficial to identify and reveal the birth tradition and varios beliefs, beliefs and practices regarding the child in Mudurnu folk culture. Since the name of our thesis is“Traditional Practices of Postpartum Baby Care İn Mudurnu Folklore”our research area is Mudurnu district of Bolu province. We have transferred the information we obtained from the source persons in this field study in the center and villages of Mudurnu district to our thesis. Due to the fact that Mudurnu district is far from the city center of Bolu, its geographical location and declared a protected area, it has been abşe to transfer ist culture to the present day without any deterioration, and this has brought very useful result for our thesis. However, despite all this situation, there are some materials that are not accessible in the research area as well as accessible marerials. The fact that the research field is not used to referring to such studies orally can be given as one of the negativities we encountered during the research. Despite such difficulties, approximately one hundred and eighteen question about the birth tradition and the child were asked to sixty-one source people in the field where the review was conducted. This information, which was obtained from the source persons in written, oral and visual from, was recorded.