Hemşirelerde çalışan sağlığı ve güvenliği kültürü algısının işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
The effect of nurses' perception of employee health and safety culture on intention to leave
  1. Tez No: 788788
  2. Yazar: FULYA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDA ARZU ABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma hemşirelerde çalışan sağlığı ve güvenliği kültürü algısının işten ayrılma niyeti üzerine etkisinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte planlanmış ve 551 hemşirenin katılımı ile yürütülmüştür. Veriler, katılımcıların tanımlayıcı ve mesleki özelliklerini içeren bilgi formu,“Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Kültürü Ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum), Shapiro-Wilk testi, Student-t testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, Dunn-Bonferroni testi, Spearman korelasyon ve Lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin çalışan sağlığı ve güvenliği kültürü ölçeği toplam puan ortalamasının yüksek (3,72±0,59) olduğu, işten ayrılma niyeti ölçeği toplam puan ortalamasının orta düzeyde (2,57±0,98) olduğu belirlenmiştir. Yaş arttıkça çalışan sağlığı ve güvenliği kültürü algı düzeylerinin yükseldiği, lise mezunu olan hemşirelerin çalışan sağlığı ve güvenliği kültürü algı düzeylerinin düşük olduğu bulunmuştur. Erkek, 18-25 yaş aralığında ve bekar olan hemşirelerin işten ayrılma niyetinin yüksek olduğu bulunmuştur. Eğitim durumlarına göre hemşirelerin işten ayrılma niyeti farklılık göstermemektedir. Katılımcıların Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Kültürü Ölçeği alt boyutlarından aldıkları toplam puan ortalamaları ile İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalamaları arasında negatif yönlü, zayıf düzeyde, istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre; hemşirelerde çalışan sağlığı ve güvenliği kültürü algısı işten ayrılma niyetini %10,8, Yönetim Politikaları, Şiddeti Önleme ve Gıda Güvenliği değişkenlerinin işten ayrılma niyetini %9,6 oranında etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the impact of nurses' perceptions of employee health and safety culture on turnover intention. The descriptive and relationship-seeking study design was carried out with the participation of 551 nurses. The data were gathered using a diagnostic form that included the participants' descriptive information and occupational characteristics, as well as the“Employee Health and Safety Culture Scale”and the“Intention to Leave Scale.”In the evaluation of data, descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum), Shapiro-Wilk test, Student-t test, Mann-Whitney U test, one-way analysis of variance, Dunn-Bonferroni test, Spearman correlation, and Linear regression analysis were used. It was determined that the total mean score of the employee health and safety culture scale of the nurses participating in the study was high (3.72±0.59), and the total mean score of the intention to leave scale was moderate (2.57±0.98). It was discovered that perception levels of employee health and safety increased with age, and that perception levels of the employee health and safety culture of high school graduate nurses were low. The male gender, the 18-25 age range, and single nurses were shown to have a high intention to leave. The intention of nurses to leave their jobs is not affected by their educational level. It was determined that there was a weakly statistically significant negative correlation between the participants' total mean scores on the Intention to Leave Scale and their total mean scores on the sub-dimensions of the Employee Health and Safety Culture Scale. According to the results of the regression analysis; It was determined that the perception of employee health and safety culture in nurses affected the intention to leave the job by 10.8%, while the variables of Management Policies, Prevention of Violence and Food Safety affected the intention to leave the job by 9.6%.