Endometrium kanseri olgularında mikrosatellit instabilite'nin prognostik faktörlerle ilişkisi
The relationship of microsatellit instability and prognostic factors in endometrium cancer cases
- Tez No: 788792
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Endometrium kanseri gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik malignitedir.Çalışmamızda hastanemize başvuran endometrium kanserli olgularda immünhistokimyasal yöntemlerle mikrosatellit instabilite(MSI) çalışılarak hastalığın prognozuna ve tedavi cevabına etkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 2018 ile 2022 yılları arasında endometrium kanseri tanısı alan 204 hasta çalışmaya dahil edildi. İmmünhistokimyasal yöntemle MLH1, MSH2, MSH6 ve PMS2 belirteçleri kullanılarak mikrosatellit instabilite araştırıldı. En az bir lokusta instabilite saptanan hastalar MSI, instabilite saptanmayan hastalar MSS (mikrosatellit stabil) olarak kabul edildi. Bu iki grup prognostik faktörler ve kemoterapi yanıtı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda endometrium kanseri tanısı alan 204 hasta incelendiğinde, ortalama yaş 61.46 (±10.48) olarak izlendi. Hastaların 55'i (%26.96) MSI, 149'u (%73.04) MSS olarak saptandı. En sık görülen ekspresyon kaybı mlh-1/pms-2 olarak izlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Endometrial Cancer is the most common gynecological malignancy in developed countries. In our study, it was aimed to examine the effect of microsatellite instability (MSI) on the prognosis and treatment response of the disease in cases with endometrial cancer admitted to our hospital by immunohistochemical methods. Materials and Methods: 204 patients diagnosed with endometrial cancer between 2018 and 2022 were included. Microsatellite instability was investigated by immunohistochemical methods using MLH1, MSH2, MSH6 and PMS2 markers. Patients with instability in at least one locus were considered as MSI, and patients without instability were considered as MSS (microsatellit stable). These two groups were compared in terms of prognostic factors and chemotherapy response. Results: When 204 patients diagnosed with endometrial cancer were examined in our study, the mean age was 61.46 (±10.48). Of the patients, 55 (26.96%) were found to be MSI, and 149 (73.04%) were MSS. The most common loss of expression was observed as mlh-1/pms-2.