Neoplazi şüphesi nedeniyle uygulanan endometrium biyopsilerinde ve neoplazi tanısı ile histerektomi uygulanan olgularda mikrosatellit instabilitesinin araştırılması
Investigation of microsatellite instability in endometrium biopsies performed for neoplasia suspicion and in neoplasia patients underwent histerectomy
- Tez No: 334206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TİMUR TUNCALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Endometrium kanserleri hem ülkemizde hem de dünyada sık görülen bir kanser olup önemli bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra insidansında artış görülmektedir. Bu artışa paralel olarak bilinen başka bir gerçek ise erken evrede tanı alan olguların prognozunun çok iyi olduğu ve tedavi maliyetinin düştüğüdür. Bu nedenle son yıllarda hem tanı amaçlı hem de tedaviye yönelik bir çok moleküler genetik çalışma yapılmaktadır, bunlardan biri de mikrosatellit instabilitesi (MSİ) incelemesidir. MSI başta kalıtsal polipsiz kolon kanseri (HNPCC) ve bu sendromla ilişkili kanserlerde olmak üzere diğer bazı ailesel ve sporadik kanser olgularında gözlenir. MSI, hücrede mutasyon birikimine yol açan bir DNA onarım defektidir. MSI ailesel ve sporadik kanser olgularının tanı, tedavisi ve hastalığın yönetimi için önemli bir tarama yöntemidir. Çalışmamıza neoplazi şüphesi nedeniyle biyopsi yapılan 100 olgu ile kanser tanısı alan ve ardından histerektomi yapılan 43 hasta katılmıştır. Çalışmaya katılan olguların tümünden bilgilendirilmiş onamları alınmıştır. Hasta bilgileri hasta dosyalarından, yüz yüze ve/veya telefonla görüşülerek elde edilmiştir. Hastaların doku ve periferik kanlarından DNA izolasyonu sonrası aynı anda 7 lokusa ait primer çiftleri PZR ile çoğaltılarak fragman analizi yapılmıştır. Toplam 143 olgunun 11?inde MSI analiz sonucu pozitif bulunmuştur. Bütün olgularda en az iki lokusta instabilite saptandığı için tümü yüksek-MSI (MSI-H) olarak değerlendirilmiştir. Endometrium biyopsi örneklerinde olguların oranı %1, kanser tanısı alan ve histerektomi yapılan olgulardaki oran ise %23,2 MSI pozitif olarak saptanmıştır. MSI pozitif kanserli olguların tümünün patoloji sonucu erken evre (IA veya IB) endometrioid adenokarsinom?dur. MSI pozitif biyopsi materyalli olgunun patoloji sonucu ise basit endometrial hiperplazi olarak rapor edilmişti. Endometrioid adenokarsinomların %37?sinde, basit endometrial hiperplazilerin ise %9?unda MSI pozitif saptandı. Amsterdam II ve/veya modifiye Amsterdam kriterlerine göre iki aile HNPCC kriterlerini karşılamaktaydı. Bu ailelerden biri MSI pozitif, diğer negatif olarak saptanmıştır. Çalışma sonunda MSI pozitif saptanan olgulara ve risk altındaki kan bağı olan yakınlarına genetik danışmanlık verilmesi planlanmıştır. MSI, ailesel veya sporadik kanser olgularında tanı ve tedavinin planlanması, ileri moleküler genetik testlerin kararı ve ailesel olgularda risk altındaki bireylere danışmanlık verilmesi amacıyla faydalı ve kolay uygulanabilir bir tarama testidir.
Özet (Çeviri)
Endometrium cancer, a frequently seen cancer type in both our country and the world, is an important public health issue. Its incidence rates have overall increased particularly since the second half of the twentieth century. Prognosis of patients diagnosed in early stages of the cancer is excellent and the cost of treatment declines with early detection. For this reason, various molecular genetic studies for the purpose of both diagnosis and treatment were done in recent years and investigation of microsatellite instabilty(MSI) is one of them. MSI, majorly seen in hereditery nonpolyposis colon cancer (HNPCC) and cancers associated with this syndrome. It?s also seen in some familial and sporadic cancer cases. MSI is a DNA repair defect which causes mutation accumulation in cells. It is an important screening method for the diagnosis, treatment and disease management of familial and sporadic cancer cases. One hundred patients who had biopsy for suspicion of cancer and 43 patiens who had hysterectomy after the diagnosis of cancer, participated in our study. An informed constent was taken from all the patients participated in the study. Patients? informations were obtained from files, face to face and/or phone interviews. After DNA isolation from tissue and peripheral blood samples of patients, primer pairs belonging to seven locuses were amplified simultaneously with PCR and fragment analysis was performed. Eleven of 143 cases were found as positive after MSI analysis. Since instability was detected in at least two locuses of all the cases, all of them were evaluated as high-MSI (MSI-H). In our study %1 of the patients who had biopsy for suspicion of cancer and %23,2 of the patients who had hysterectomy after cancer diagnosis, were found as MSI positive. Pathology results of all MSI positive cancer cases were early stage (IA or IB) endometrioid adenocarcinoma. On the other hand, patholgy result of the case with MSI positive biopsy material was reported as simple endometrial hyperplasia. 37% of endometrioid adenocarcinomas and 9% of simple endometrial hyperplasias were found to be MSI positive. Two families met the HNPCC criteria, mentioned in Amsterdam 2 or modified Amsterdam criteria. One of these families was found as MSI positive, the other as MSI negative. After thecompletion of the study, genetic counseling sessions are planned for the MSI positive cases and for their relatives under risk. MSI is an useful and a relatively simple screening test, which is used for planning of diagnosis and treatment of familial and sporadic cancer cases, determination of advanced genetic molecular tests and giving counseling to individuals under risk in familial cases.