Şizofrenili bireylerde sanal gerçekliğin katılım ,yaşam kalitesi,görsel ve sosyal beceri üzerindeki etkinliği; randomize kontrollü çalışma
The effectiveness of virtual reality on participation, quality of life, visual and social skills in individuals with schizophrenia - randomized controlled study
- Tez No: 788808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAN TORPİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Şizofrenili bireylerde sanal gerçeklik müdahalesinin katılım, yaşam kalitesi, görsel ve sosyal beceriler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmamıza, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezine başvuran 42 Şizofreni tanılı birey dahil edildi. Katılımcılar rastgele randomizasyon kullanılarak iki gruba ayrıldı. Bireylerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durumu ve mesleği ile ilgili sosyodemografik bilgileri alındıktan sonra Sosyal İşlevsellik Ölçeği (SİÖ), Aktivite Öz Değerlendirmesi Ölçeği (AÖDÖ), Motor Beceriden Bağımsız Görsel Algı Testi-3 (MBBGAT-3) ve Nottingham Sağlık Profili (NSP) kullanılarak beceriler değerlendirildi. Değerlendirme sonrası her iki gruba da 8 hafta haftada 2 gün 45 dakikalık seanslardan oluşan kişi merkezli ergoterapi müdahale programı uygulandı. Ek olarak sanal gerçeklik müdahale grubuna 8 hafta haftada 2 gün 45 dakikalık sanal gerçeklik müdahalesi uygulandı. Yapılan ilk değerlendirmede iki grup arasında SİÖ'de sosyal çekilme, bağımsızlık düzeyi/yetkinlik ve bağımsızlık düzeyi/performans maddelerinde, NSP genel toplam maddesinde, AÖDÖ ve MBBGAT-3'te müdahaleler arasında istatistiksel olarak herhangi bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Müdahaleler sonrasında yapılan değerlendirmelerde her iki grupta da katılım, yaşam kalitesi, görsel ve sosyal becerilerin anlamlı bir şekilde geliştiği belirlendi (p0,05). NSP'de Genel Toplam maddesinde müdahaleler arasında istatistiksel olarak herhangi bir fark saptanmamıştır (p>0,05). AÖDÖ ve MBBGAT-3'te müdahaleler arasında istatistiksel olarak herhangi bir fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effectiveness of virtual reality intervention on participation, quality of life, visual and social skills in individuals with schizophrenia. Our study included 42 individuals diagnosed with schizophrenia who applied to the Aksaray Training and Research Hospital Community Mental Health Center. Participants were divided into two groups using randomization. After obtaining the sociodemographic information about the age, gender, educational status, marital status and occupation of the individuals, the skills were evaluated using the Social Functioning Scale (SFIS), Occupational-Self-Assessment Scale (OSA), MVPT-3 and Nottingham Health Profile (NHP). After the evaluation, a client-centered occupational therapy intervention program consisting of 45-minute sessions twice a week for 8 weeks was applied to both groups. In addition, a 45-minute virtual reality intervention was applied to the virtual reality intervention group, 2 days a week for 8 weeks. In the first evaluation, no statistical difference was found between the interventions in the social withdrawal, independence level/competence and independence level/performance items in SIS, NHP grand total item, OSA and MVPT-3 (p>0.05). after the interventions, it was determined that participation, quality of life, visual and social skills improved significantly in both groups (p0.05). No statistical difference was found between the interventions in the First Total item in NHP (p>0.05). No statistical difference was found between the interventions in OSA and MVPT-3 (p>0.05).