Şizofrenili bireylerde müzik terapinin günlük yaşam, yaşam kalitesi ve işlevselliğine olan etkisi
The effect of the music therapy on daily life, quality of life and functionality in individuals with schizophrenia
  1. Tez No: 837030
  2. Yazar: HÜLYA YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada müzik teapinin şizofrenili bireyler üzerindeki günlük yaşam, yaşam kalitesi ve işlevselliğe olan etkisi incelenmiştir. Çalışma İstanbul ili içerisinde olan bir engelsiz yaşam merkezinde yürütülmüştür. Çalışmaya şizofreni tanısı almış 25-75 yaş aralığında olan 25 birey alınmıştır. Kurum içerisinde dahil edilen şizofreni hastaları, gündüzleri yürüyüş öğleden sonraları ise mesleki gelişim atölyelerine katılmaktadır. Seçilen bireyler müzik terapi için ayrılmış özel alanda sabah 10.20-11.00 saatleri arasında haftada bir gün toplam altı seans ve her seansta 30 dakika boyunca önceden kayıt altına alınmış Bûselik makamı müzikleri dinletilmiştir. Müzik terapi müdahalesi öncesi ve sonrası ölçekler uygulanarak sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda sanat temelli yaklaşımlara ek olarak uygulanan müzik terapinin günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığında müdahale öncesi ve sonrası anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Yaşam kalitesi ve işlevsellikte de müzik terapi öncesi ve sonrasındaki uygulanan ölçek puanları karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Yaptığımız çalışma sonucunda müzik terapinin şizofrenif tanılı bireylerde uygulanmasının yaşam kalitesini, günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığı ve işlevselliği olumlu yönde etkilemesine dair anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu bulguların gelecekteki araştırmalar için örnek teşkil edebileceğini düşünmekteyiz. Bizim çalışmamız kısa vadeli ve şizofreni bireylerde sanat temelli yaklaşımlara ek olarak pasif müzik terapisini araştırmıştır. İlerde yapılacak olan çalışmaların aktif müzik terapi yöntemlerini içeren ve uzun vadeli etkilerini inceleyecek şekilde planlanmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of music therapy on daily life, quality of life, and functionality of individuals with schizophrenia was examined. The study was carried out in a barrier-free living center in Istanbul. Twenty-five individuals aged between 25 and 75 who were diagnosed with schizophrenia were included in the study. Selected individuals listened to Bûselik maqam music, which was recorded in advance for 30 minutes, in a total of six sessions a week between 10.20 and 11:00 in the morning, in the special area reserved for music therapy. The results were compared by applying the scales before and after the music therapy intervention. As a result of the study, no significant difference was found before and after the intervention in the independence of daily living activities due to music therapy applied in addition to art-based approaches (p>0.05). No significant difference was detected in quality of life and functionality when the scale scores applied before and after music therapy were compared (p>0.05). As a result of our study, no significant difference was found regarding the positive impact of the application of music therapy on individuals diagnosed with schizophrenia on the quality of life, independence and functionality in daily living activities. We think that these findings may serve as an example for future research. Our study explored passive music therapy in addition to art-based approaches in short-term and schizophrenic individuals. We recommend that future studies be planned to include active music therapy methods and examine their long-term effects.