Akut lösemi tanılı allojenik kök hücre nakli yapılan hastalarda hepatik veno-okluzif hastalık sıklığı ve risk faktörleri
Incidence and risk factors of hepatic veno-occlusive disease in patients diagnosed with acute allogenic stem cell transplantation
- Tez No: 788812
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE NUR ÖZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızda akut lösemi nedeni ile AKHN yapılan hastalarda SOS insidansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Kök Hücre Nakli Biriminde 2006-2022 yılları arasında AKHN yapılmış akut lösemili 18 yaşın üzerindeki 309 hasta geriye dönük olarak olarak incelenmiştir. SOS tanımlanmasında modifiye Seattle kriterleri kullanılmıştır. Çalışmamız popülasyonunda SOS insidansı; SOS profilaksisinde Defibrotid kullanılmaya başlanmadan önce %26,1, Defibrotid kullanılmaya başlandıktan sonra %13,5 olarak görülmüştür (ortalama %20,1). Ortanca 18 aylık bir takip süresiyle izlenen hastalarda SOS tanımlanan hastaların genel sağkalımı %26,7, 100.gün sağkalımı %58,3 görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the incidence of SOS and risk factors after allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) in patients with acute leukemia. 309 adult patients with acute leukemia who underwent allogeneic HSCT at Gazi University Faculty of Medicine between 2006 to 2022 were retrospectively analyzed. Modified Seattle criteria were used to define SOS. In our study, the incidence of SOS was 20,1% after allogeneic hematopoietic stem cell transplantation in patients with acute leukemia. The incidence of SOS was 26,1% before Defibrotide was used in prophylaxis, and 13,5% after Defibrotide was used. During a median of 18 months follow-up, the overal survival of patient with SOS was 26,7%, and the 100-day survival was 58,3%.