Türkiye'de savunma harcamaları ve makroekonomik değişkenlerle ilı̇şkı̇sı̇
Defense expenditures in Turkey and its relationship with macroeconomic variables
  1. Tez No: 788811
  2. Yazar: AYHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN MUSTAFA ERSUNGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Savunma harcamaları, bir devletin milli egemenliğini iç ve dış tehditlere karşı korumak için yapılması gereken önemli harcama kalemleri arasında yer almaktadır. Savunma sanayinde meydana gelen gelişmeler, yüksek teknoloji gerektiren sanayi kollarının gelişmesine, finansal kaynakların ülkede kalmasına zemin hazırlamakta ve ülke ekonomisine katma değer sağlamaktadır. Savunma harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok çalışma söz konusu olmasına karşın, kesin bir yargıya varılamamıştır. Bu çalışmada savunma harcamalarının makroekonomik değişkenlerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmış, 1980-2020 dönemine ait veriler kullanılarak değişkenler arasındaki kısa ve uzun dönemli ilişki, zaman serisi analiz yöntemiyle test edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, serilerin durağan hale geldiği belirlendikten sonra yapılan ARDL sınır testi sonuçlarına göre göre savunma harcamaları ile ele alınan makroekonomik değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisi olduğu, kısa dönemde ortaya çıkan olumsuzlukların, uzun dönemde dengeye geleceği, kurulan her üç modelde de otokorelasyon ve değişen varyans sorunu olmadığı, normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca Savunma harcamaları ile ekonomik büyüme, cari açık, ve reel döviz kuru arasında anlamlı ve negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Defense expenditures are among the essential expenditure items that must be made in order to protect the national sovereignty of a state against internal and external threats. Developments in the defense industry pave the way for the growth of industries requiring advanced technology, keeping financial resources in the country and providing value to the country's economy. Even though there are many studies examining the relationship between defense expenditures and economic growth, a definite judgment has not been reached. The purpose of this study was aimed to examine the relationship between defense expenditures and macroeconomic variables, the short and long-term relationship between the variables was tested using the time series analysis method using the data of the 1980-2020 period. Due to the results of the analysis obtained, after determining that the series have become stationary, as to the ARDL bounds test results, there is a cointegration relationship between the defense expenditures and the macroeconomic variables handled that the short-term negatives will stabilize in the long-term, autocorrelation and varying variance in all three models established. So, it was determined that there was no problem and showed a normal distribution. Moreover, it has been determined that there is an expressive and negative relationship between defense expenditures and economic growth, current account deficit, and real exchange rate.