Yeniden yapıştırılan braketler nedeniyle farklı tip mine yüzey hazırlık işlemlerinin mine demineralizasyonu gelişimine etkisinin laboratuvar ortamında değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different TYPES of enamel surface preparation processes on the development of enamel demineralization DUE to rebonded brackets in a laboratory environment
- Tez No: 788828
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇİÇEK
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Sunulan çalışmada, yeniden yapıştırılan ortodontik braketlerin yapıştırılacağı mine yüzeyinde farklı tip mine yüzey hazırlık işlemleriyle demineralizasyon gelişiminin in-vitro ortamda değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 60 adet ortodontik amaçla çekilmiş insan üst birinci küçük azı dişi kullanıldı. Çekilmiş dişler her grupta 15 adet olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Grup 1 ve 2'de asit ile pürüzlendirme sonrası Transbond XT primer + Transbond XT Light Cure Adhesive (3M Unitek, Monrovia, Kaliforniya), Grup 3 ve 4'te Transbond Plus Self-Etching primer + Transbond XT Light Cure Adhesive (3M Unitek, Monrovia, Kaliforniya) yapıştırıcı ajanları kullanıldı. Tüm gruplarda Gemini metal (3M Unitek, Monrovia, Kaliforniya) braketler kullanıldı. Dişler üzerinde birinci braketleme sonrası braketlerin oklüzal, gingival ve proksimal kısımlarındaki mine yüzeyleri DIAGNOdent pen (KaVo, Biberach, Almanya) ile ölçülerek demineralizasyon değerleri kaydedildi (T0). Daha sonra dişler, 37°C etüv cihazında günde 6 saat demineralizasyon solüsyonunda ve kalan 17 saat remineralizasyon solüsyonunda 15 gün boyunca bekletildi ve solüsyonlar her gün yenilendi. 15 gün sonunda braketler koparılıp, kopan braketler alüminyum oksit (Al2O3) ile kumlama uygulandıktan sonra Grup 1 ve 3'teki örnekler asit ile pürüzlendirilerek, Grup 2 ve 4'teki örnekler Transbond Plus Self-Etching primer kullanılarak yeniden yapıştırıldı. Gruplar aynı şekilde yeniden 15 günlük demineralizasyon ve remineralizasyon solüsyonlarında bekletildi. Toplam 30 günün sonunda dişler solüsyonlardan çıkarıldı. Braketlerin oklüzal, gingival ve proksimal kısımlarındaki mine yüzeyleri DIAGNOdent pen ile yeniden ölçülerek demineralizasyon değerleri kaydedildi (T1). Elde edilen verilerin homojen dağılıp dağılmadığı Kolmogorov Simirnov testiyle, grup içi karşılaştırmalar Wilcoxon testiyle, gruplar arası karşılaştırmalar ise Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleriyle analiz edildi. Bulgular: Tüm gruplarda T1 döneminde ölçüm yapılan tüm mine yüzeylerindeki demineralizasyon değerleri T0 dönemine göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (p≤0,05). T1 döneminde, Grup 1'deki örneklerin tüm bölgelerden elde edilen değerleri Grup 3 ve 4'e göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (p≤0,05). T0 ve T1 dönemi arasında gerçekleşen demineralizasyon artış miktarı tüm gruplarda en fazla gingivalde görülürken en az oklüzalde görüldü. Ölçüm yapılan mine yüzeyinden bağımsız olarak tüm bölgelerdeki değerlerin artış ortalaması en yüksek Grup 1'de en düşük Grup 4'te görüldü. Sonuç: Çalışma sonucunda, brakete komşu tüm mine yüzeylerinde braketlerin yeniden yapıştırılmasıyla mine demineralizasyonlarında artışlar gerçekleştiği gözlendi. Ortodontik braket tamirlerinin mine yüzeyine etkisi dikkate alındığında, Transbond Plus Self-Etching primer kullanılarak yeniden yapıştırılan braketlerin çevresinde daha düşük demineralizasyon değerleri görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In the presented study, it is aimed to evalute the development of demineralization with different types of enamel surface preparation processes in-vitro on the enamel surface where rebonded orthodontic brackets will be attached. Materials and Methods: In this in-vitro study, 60 orthodontically extracted human maxillary first premolar teeth were used. Extracted teeth were divided into 4 groups with 15 in each group. Transbond XT primer + Transbond XT Light Cure Adhesive (3M Unitek, Monrovia, California) after etching with acid in Groups 1 and 2, Transbond Plus Self-Etching primer + Transbond XT Light Cure Adhesive (3M Unitek, Monrovia, California) in Groups 3 and 4 adhesive agents were used. Gemini metal (3M Unitek, Monrovia, CA) brackets were used in all groups. After the first bonding on the teeth, the enamel surfaces on the occlusal, gingival and proximal parts of the brackets were measured with a DIAGNOdent pen (KaVo, Biberach, Germany) and demineralization values were recorded (T0). Then, the teeth were kept in the demineralization solution for 6 hours a day and the remaining 17 hours in a remineralization solution for 15 days in a 37°C incubator, and the solutions were renewed everyday. At the end of 15 days, after the brackets were debonded and the debonded brackets were sandblasted with aluminum oxide (Al2O3), Groups 1 and 3 were etched with acid and Groups 2 and 4 were rebonded using Transbond Plus Self-Etching primer. The groups were kept in demineralization and remineralization solutions for 15 days in the same way. After a total of 30 days, the teeth were removed from the solutions. The enamel surfaces on the occlusal, gingival and proximal parts of the brackets were re-measured with a DIAGNOdent pen, and demineralization values were recorded (T1). Whether the obtained data were homogeneously distributed or not was analyzed with the Kolmogorov Simirnov test, within-group comparisons were analyzed with the Wilcoxon test, and between-group comparisons were analyzed with the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests. Results: In all groups, the demineralization values on all enamel surfaces measured in the T1 period were found to be statistically significantly higher than in the T0 period (p≤0,05). In the T1 period, the values of Group 1 obtained from all regions were found to be statistically significantly higher than Group 3 and 4 (p≤0,05). The amount of increase between T0 and T1 period values was observed most in the gingival and least in the occlusal in all groups. Regardless of the enamel surfaces measured, the mean increase of values in all regions was highest in Group 1 and lowest in Group 4. Conclusions: As a result of the study, it was observed that enamel demineralization increased with rebonding of the brackets on all enamel surfaces adjacent to the brackets. Considering the effect of orthodontic bracket repairs on the enamel surface, lower demineralization values were observed around the rebonded bracket using Transbond Plus Self-Etching primer.