Ülkemiz çocuklarında karina ile sağ akciğer üst lob orifisi ve karina ile dudak arası mesafenin fiberoptik bronkoskopi yöntemiyle araştırılması
Measurement of the distance between the carina - the upper lobe orifice of the right lung and the carina - lip in the children of our country by fiberoptic bronchoscopy method
- Tez No: 788864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KENDİGELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Endotrakeal tüp (ETT) malpozisyonu ve buna bağlı havalanmama, atelektazi veya istenmeyen bölgede havalanma problemlerini azaltmada yol gösterici olması amacıyla günlük rutinimizde ETT yerleşimini kontrol etmek için sıklıkla kullandığımız fiberoptik bronkoskopi (FOB) yardımıyla sağ akciğer üst lob orifisi distal marjini-karina ve karina-dudak kenarı arası mesafeyi ölçtük. Gereç ve Yöntem: Çocuk cerrahi ameliyathanesinde anestezi altındaki hastalarda dış çapı 4mm olan pediatrik FOB kullanıldı. Sedatize, kürarize ve orotrakeal entübe, supin pozisyonda yatan hastanın tüp içinde ilerletilerek önce tüpün distal ucu, sonra karina izlendi. Sağ ana bronşa yönlendirildikten sonra sağ intermedier bronş karinası izlendi. Sağ üst bronş orifisi görülüp, FOB sağ üst bronş orifisinin distal marjinine temas edene kadar ilerletildi. Tam bu mesafede FOB dış parçasına bir bant yapıştırılarak mesafe işaretlenmesi yapıldı. Sonra FOB karina seviyesine kadar geri çekildi. Tam karinaya temas edilen mesafede dışında kalan FOB parçası yine bantla işaretlendi. FOB dudak kenarına kadar geri çekilerek bantla işaretleme tekrarlandı. FOB üzerine yapıştırılan bantların alt sınırları arasındaki mesafe, bize ölçmek istediğimiz mesafeleri verdi. Bulgular: Sağ üst bronş-karina (RC1-C) arası mesafe, karina-dudak kenarı (C-DK) arası mesafe yaş, boy, ağırlık ile güçlü derecede, VKİ ile orta derecede pozitif yönde korelasyon saptandı. RC1-C/C-DK oranının bu faktörlerden etkilenmediği görüldü. Sonuç: Geniş bir pediatrik yaş popülasyonunda bronkoskop ile elde edilen verilerle, güvenli entübasyon derinliğini elde edebileceğimiz C-DK mesafesini ve RC1-C mesafesini ölçtük. Sağ endobronşial entübasyonda kullanılabilecek her iki mesafe arasında yaklaşık 0.1 gibi sabit bir oranın bulunması ve oranın başka bir faktörden etkilenmemesi de yaklaşık olarak ilerletilecek tüp mesafesi açısından bize yol gösterici olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: Guide to prevent endotracheal tube (ETT) malposition and related atelectasis or aeration problems in the area. We use fiberoptic bronchoscopy (FOB) to measure the distance between distal margin of right lung upper lobe orifice-carina and carina-lip. Materials and Methods: Pediatric FOB was used, the patient is sedated, curarized and orotracheal intubated. FOB was advanced through the ETT, carina were observed. After directing to the right main bronchus, when FOB contacted the distal margin of the right upper bronchial orifice, we stick a tape to outside of the FOB. FOB was pulled back to carina level. We sticked anotherr tape to the FOB. Tape marking was repeated by pulling back the FOB up to the lip margin. The distance between the lower borders of the tapes gave us the distances we wanted to measure. Results: The distance between the right upper bronchus and the carina (RC1-C), the distance between the carina and the lip edge (C-DK) were strongly correlated with age, height, weight, and moderately positively correlated with BMI. It was observed that the RC1-C/C-DK ratio was not affected by these factors. Conclusion: We measured the C-DK distance and RC1-C distance to maintain a safe intubation depth with the data obtained with the bronchoscope in a large pediatric population. There is a constant ratio of approximately 0.1 between the two distances that can be used in right endobronchial intubation and that the ratio is not affected by any other factor will also guide us to set safe intubation depth.