Yapısında hidrazon ve tiyazol gruplarını bulunduran tekkristalin x-ışını kırınımı ve yoğunluk fonksiyonel teorisiile incelenmesi
Investigations of single crystal containing hydrazone and thiazole groups by x-ray diffraction and density functional theory
  1. Tez No: 788885
  2. Yazar: ALYAA HASAN SALLOOM AL-SHAFEAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında hidrazon ve tiyazol gibi fonksiyonel grupları içeren organik bir bileşiğin yapısı deneysel ve heseplamalı kimya yöntemleri ile araştırılmıştır. Hidrazon ve hidrazon içeren bileşikler endüstride, boya sanayisinde, farmokolojik alanda, optikte ve pek çok alanda tercih edilen bileşiklerdir. Son zamanlarda bu bileşiklere ilgi arttığı için çalışmamız bu bileşikler üzerine olmuştur. C21H20N4O2S bileşiğinin moleküler yapısı, Xışını kırınımı yöntemi ile aydınlatılmış, IR, 1H NMR ve 13C NMR spektroskopik analiz yöntemleri ile karakterizasyonu yapılmış ve heseplamalı kimya yöntemlerinden DFT ve HF metotları kullanılarak hem deneysel çalışmalar desteklenmiş hem de moleküler yapının elektrostatik potansiyel haritası, Fukui fonksiyonları, lineer olmayan optik özellikleri ve elektronik özellikleri araştırılmıştır. Moleküler yapının hem gaz hem de çözücü ortamlarında yapısı araştırılarak hangi ortamda daha kararlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structure of an organic compound containing the functional groups such as hydrazone and thiazole was investigated by the experimental and the computational chemistry methods. The compounds containing the hydrazone and the hydrazone are preferred in the industry, the paint industry, the pharmacology, the optics and many fields. Since interest in these compounds has increased recently, our study has been on these compounds. The molecular structure of the C21H20N4O2S compound, illuminated by Xray diffraction method, characterized by IR, 1H NMR and 13C NMR spectroscopic analysis methods, and using DFT and HF methods, which are computational chemistry methods, supported both the experimental studies and the electrostatic potential map, Fukui functions, the nonlinear optical properties and the electronic properties of the molecular structure were investigated. The structure of the molecular structure in both gas and solvent environments was investigated and it was found in which environment it was more stable.