Pilates egzersizi yapan ve yapmayan kadınlarda farklı ısınma protokollerinin kognitif, motor ve kardiyovasküler yanıtlara akut etkisi
Acute effects of different warm-up protocols on cognitive, motor and cardiovascular responses in women with and without pilates exercise
- Tez No: 788900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı, farklı ısınma protokollerinin alfa ve beta aktivitesi, dikkat düzeyi ve kalp atım hızı (KAH) değerleri üzerine akut etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmaya 20 kadın (yaş: 29,90±3,38; boy: 165,10±6,76 cm; vücut ağırlığı: 57,55±6,29 kg; vücut yağ yüzdesi: %21,02±1,93) katılmıştır. Örneklem, amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile oluşturulmuştur. Katılımcılar pilates yapma (ÇG) ve yapmama (KG) durumuna göre iki gruba ayrılmıştır. Ölçümler 5 farklı günde aynı sıra ile; kontrol (K), statik ısınma (SI), dinamik ısınma (DI), statik ısınma sonrası dinamik ısınma (SI+DI) ve dinamik ısınma sonrası statik ısınma (DI+SI) denemelerinin öncesinde ve sonrasında alınmıştır. Çalışmada; Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Erişkin DEHB Kendi Bildirim Ölçeği, Wender-Utah Derecelendirme Ölçeği, Sabahçılık-Akşamcılık Ölçeği, KAH belirlemek için Polar H10, beyin aktivasyonunu değerlendirmek için Neurosky MindWave Mobile 2 cihazı ve NeuroExperimenter yazılımı kullanılmıştır. Bulgulara göre; alfa ortalama güç değerlerinde, SI denemesinde her iki grupta ısınma sonrası 5. dakika (dk) ve 10. dk, DI denemesinde ÇG'da ısınma sonrası 10. dk ve KG'da ısınma sonrası 5. dk, SI+DI denemesinde ise KG'da ısınma sonrası 10. dk değerleri ısınma sonrası hemen değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı artış göstermiştir. KAH değerlerinde, DI denemesinde her iki grupta ısınma sonrası hemen, ısınma sonrası 5. dk ve 10.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the acute effects of different warm-up protocols on alpha and beta activity, attention level and heart rate (HR) values. Twenty women participated in this study (age: 29,90±3,38; height: 165,10±6,76 cm; body mass: 57,55±6,29 kg; body fat ratio: %21,02±1,93). The sample was formed by criterion sampling, one of the purposive sampling methods. Participants were divided into two groups according to their status doing Pilates (WG) and not doing Pilates (CG). Measurement were taken in the same order on 5 different days; before and after control (C), static warm-up (SWU), dynamic warm-up (DWU), dynamic warm-up after static warm-up (SWU+DWU) and static warm-up after dynamic warm-up (DWU+SWU) trials. In the study; State-Trait Anxiety Inventory, Adult ADHD Self-Report Scale, Wender-Utah Rating Scale, Morning-Evening Scale, Polar H10 to determine HR, Neurosky MindWave Mobile 2 device and NeuroExperimenter software were used to evaluate brain activation. According to results; alpha mean power values, 5th minute (min) and 10th min after warm-up in both groups in SWU trial, 10th min after warm-up in WG and 5th min after warm-up in CG in DWU trial, 10th min after the warm-up in CG in SWU+DWU trial, showed a statistically significant increase compared the immediately after warm-up.